Kryptowaluty - czy to przyszłość rozliczeń? Zaczęło się od Bitcoina

Bitcoin to elektroniczna waluta, która pojawiła się po raz pierwszy w obiegu w roku 2009. Eksperci zwiastowali, że wartość tej waluty przestanie mieć szybko znaczenie. Okazało się inaczej – Bitcoin jest obecnie jedną z najpopularniejszych kryptowalut i wtedy ludzie zaczęli inwestować w ta walutę, a później gorączkowo szukali wiadomości bitcoin dotyczących kursu. Już teraz pieniądz papierowy jest ustawicznie zastępowany przez transakcje elektroniczne i bez wątpienia można powiedzieć, że ilość pieniądza papierowego w obrocie maleje z każdym rokiem, zastępując transakcje elektronicznym banknotem. Dość często można też zauważyć tendencję wprowadzania płatności za pomocą różnych walut, w tym również możliwość płatności za pomocą kryptowalut.

Niebezpieczeństwa związane z kryptowalutami

Największym problemem jest brak stabilności wartości kryptowaluty. Można to zauważyć na przykładzie Bitcoin – w roku 2017 kurs Bitcoin był bardzo wysoki, natomiast w roku 2018 drastycznie spadł, nawet o 70% swojej wartości. Wystarczy więc, że część osób zrezygnuje z Bitcoin i będzie chciała go szybko sprzedać i pociągnie to za sobą konsekwencje w postaci spadku wartości, a tym samym kolejne osoby w panice mogą robić to samo doprowadzając do sytuacji z roku 2018 na rynku Bitcoin. Kolejnym niebezpieczeństwem jest to, że w przypadku popełnienia błędu i wysłaniu kwoty kryptowaluty na niewłaściwe konto nie ma możliwości wycofania się z takiej transakcji. Z jednej strony ma to swoje zalety, ale również wady.

Prognozy kryptowalut na kolejne lata

Tim Draper – amerykański miliarder, który inwestuje swoją gotówkę w branżę związaną z kryptowalutami szacuje, że wartość Bitcoin wzrośnie z 4 tysięcy dolarów do aż 250 tysięcy w 2022 roku. Uważa on, że kryptowaluta stanie się podstawową walutą w transakcjach bezgotówkowych, ponieważ ludzie nie chcą być zależni od waluty, którą proponuje rząd. Są to bardzo optymistyczne prognozy, ale dużo osób uważa po prostu, że wartość Bitcoin już się nie podniesie po tym spektakularnym spadku z roku 2018 – ludzie nie będą w stanie ponownie zaufać w tak niestabilną walutę elektroniczną. Mimo wszystko prognozy w większości przewidują stabilność, ponieważ osoby, które do tej pory pozostały z kryptowalutą, będą z niej korzystać bez zmian, a ten nagły wzrost zainteresowania z 2017 roku raczej się nie powtórzy. Jeśli będzie to powolny i ustawiczny wzrost to będzie gwarantował stabilność wartości. Czy tak będzie? To się dopiero okaże. Na pewno wiele osób wciąż widzi w kryptowalutach duży potencjał.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.