Jak wygląda fotowoltaika w Polsce?

2 min czytania
Jak wygląda fotowoltaika w Polsce?

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii, która jest korzystna również dla środowiska. Zielona energia to nie tylko tani sposób na ogrzanie domu, ale również ratunek przed smogiem, który w okresie jesienno-zimowym staje się poważnym problemem nie tylko w dużych miastach, ale również miasteczkach i na wsiach. Jak wygląda rynek paneli słonecznych w Polsce?

Fotowoltaika co to jest?

Zasada działania paneli słonecznych jest stosunkowo prosta. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Panele zbudowane z krzemu, który pochłania promienie słoneczne, wybijają elektrony zmuszając je do ruchu. Wykorzystując urządzenia techniczne tworzony jest obwód elektryczny, który umożliwia połączenie tego ruchu z przepływem elektronów w sieci elektrycznej.Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne produkują energię nie tylko latem oraz w słoneczne dni. Energia produkowana jest także, gdy słońca jest mniej, co wg MKFotowoltaika.pl pozwala na korzystanie z fotowoltaiki o każdej porze roku.Ilość produkowanej energii jest uzależniona od usytuowania paneli słonecznych. Można umieścić je na dachu nieruchomości, ale również mogą znajdować się na konstrukcjach umieszczanych na ziemi. Ważne jest, by konstrukcja miała odpowiednie nachylenie względem słońca i by nic nie zasłaniało dostępu promieni słonecznych do paneli. Cienie drzew czy innych budynków mogą poważnie zmniejszyć ilość produkowanej energii. Nie umieszcza się również paneli fotowoltaicznych na północnym dachu, gdyż są one nieopłacalne.

Fotowoltaika on-grid

Nowelizacja ustawy z czerwca 2019 roku OZE wprowadza pojęcie prosumenta, które jest bardzo korzystne dla wszystkich właścicieli instalacji fotowoltaicznych.Prosument to zlepek słów konsument” oraz producent”. Jest to jednocześnie dostawca i konsument energii elektrycznej. Co to znaczy?Zakładając panele fotowoltaiczne i podpisując umowę on-gird osoba produkująca energię elektryczną na własne potrzeby może oddawać nadwyżki energii do zakładu energetycznego, aby odebrać ją w późniejszym okresie, gdy sam będzie tej energii potrzebował. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zabezpieczenie się na okres, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała zbyt małą ilość energii, by zaspokoić swoje potrzeby.Jednocześnie producent energii nie traci nadwyżek, które zostają wyprodukowane w słoneczne dni.

Dlaczego warto korzystać z paneli słonecznych?

Fotowoltaika w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Jest to najpopularniejsze źródło zielonej energii w naszym kraju. Wydawać, by się mogło, że jesteśmy krajem, który nie ma dużego dostępu do słońca. Nie jest to prawdą. Panele fotowoltaiczne bardzo dobrze radzą sobie w naszych warunkach.Fotowoltaika to sposób zatroszczenia się o nasze środowisko. Bardzo ważne jest również uniezależnienie się od dostawców prądu, którego ceny z roku na rok są coraz wyższe.Ceny paneli fotowoltaicznych są dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Warto również pamiętać, że program Mój prąd” to szansa na uzyskanie rządowego dofinansowania. Dzięki temu inwestycja w fotowoltaikę zwraca się po 5-7 latach.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf