Prawidłowy rozwój dziecka rozpoczyna się już w łonie matki i jest uzależniony od wielu różnych czynników. Na organizm noworodka znacząco wpływa także sam poród, gdy macica wypycha dziecko w kierunku dróg rodnych. Wszystko to rzutuje na dalsze etapy rozwoju niemowlęcia. Niejednokrotnie towarzyszą im różne problemy. Dowiedz się, w czym może pomóc osteopata dziecięcy.
Osteopatia pediatryczna – co to takiego?
Metodą terapeutyczną, która powinna zainteresować każdego rodzica, jest osteopatia dzieci. Leczenie osteopatyczne jest bezinwazyjne i bezpieczne. Opiera się na wykorzystaniu technik manualnych. Zadaniem osteopaty jest natomiast zniwelowanie wszelkich nieprawidłowości, do których przyczyniły się przede wszystkim: ułożenie dziecka w macicy oraz urazy okołoporodowe.
Osteopata pediatryczny wykorzystuje wiedzę z zakresu takich dziedzin, jak: medycyna, osteopatia, fizjoterapia, pediatria i położnictwo. Pozwala to na kompleksowe podejście do małego pacjenta, a w efekcie – przywrócenie balansu i funkcjonalności tkanek, narządów i układów ciała. Jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Rozwój może zaburzyć wiele czynników. Wykwalifikowany osteopata dziecięcy bada dziecko i ocenia takie parametry, jak: napięcie mięśni, zmiany w napięciu tkanek miękkich, powięzi i innych struktur, a także ograniczenia ruchomości stawów i tkanek. W przypadku dzieci niezwykle ważne jest przeprowadzenie dokładnego badania, ponieważ maluszki nie powiedzą, co im doskwiera.
Po postawieniu właściwej diagnozy specjalista wdraża terapię. Ma ona na celu: usprawnianie psychoruchowe, korekcję wad strukturalnych, przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych, wyeliminowanie stwierdzonych zaburzeń, wspomaganie rozwoju motoryki. Warto też podkreślić, że osteopatia pomaga nie tylko na wyregulowanie pracy układu mięśniowo-szkieletowego, ale w zasadzie na wszystkie istotne układy, czyli: układ nerwowy, pokarmowy, ale także immunologiczny.
Refluks u niemowlaka – pomoże osteopata dziecięcy
Jednym z najczęstszych problemów jest refluks u niemowląt. Warto zatem poświęcić temu zagadnieniu osobny akapit. Również w tym przypadku skuteczną terapią jest osteopatia na refluks u niemowlaka. Stosuje się wówczas terapię krzyżowo-czaszkową.
Pierwszym krokiem jest jednak zdiagnozowanie problemu. Nie zawsze jest to takie oczywiste. W wielu przypadkach refluks objawia się cofaniem się treści pokarmowej do przełyku, a nawet do ust (występują mdłości, wymioty, ulewania). Spowodowane jest to niedomykaniem się zwieracza żołądka. Niemniej są przypadki, kiedy refluks nie daje tak oczywistych objawów. Mimo to powoduje szereg następstw, takich jak: płaczliwość, problemy ze snem, rozdrażnienie itp.
Głównym celem terapii jest zmniejszenie podrażnienia nerwów i napięcia w przeponie oddechowej. Powodem występowania refluksu może być uszkodzenie nerwu błędnego, do którego doszło w czasie porodu lub jeszcze w życiu prenatalnym (wskutek ułożenia płodu w macicy). Osteopata dziecięcy pomoże przywrócić właściwe zależności pomiędzy nerwem a przewodem pokarmowym dziecka.
Osteopata pomoże twojemu dziecku rozluźnić układ pokarmowy, a także podpowie, w jaki sposób karmić czy układać niemowlę.
W czym jeszcze pomaga osteopata niemowląt?
Naprężenia oddziałujące na noworodka już w łonie matki (a także ogromne siły kompresyjne podczas porodu i wszelkie urazy okołoporodowe, użycie kleszczy lub pompy próżniowej) mają wpływ na późniejszy rozwój. Mogą powodować występowanie zaburzeń i deficytów, dotyczących różnych narządów i układów.
Po pomoc osteopaty dziecięcego warto sięgnąć w przypadku takich problemów, jak:
- Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – w tym przypadku terapia polega na zredukowaniu napięć strukturalnych w ciele. Przekłada się to na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu pokarmowego czy krążenia.
- Opóźnienie rozwoju psychoruchowego – podstawowym celem terapii jest zrównoważenie napięć w obrębie wszystkich struktur i układów ciała, ale także przywrócenie swobodnego krążenia płynów (krwi, limfy i płynu rdzeniowo-kręgowego). Chodzi o to, aby stworzyć w organizmie optymalne warunki dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Opóźnienie psychoruchowe może objawiać się kłopotami z przełykaniem, koordynacją ruchową, z zasypianiem, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, dysplazją stawów biodrowych itp.
- Zaburzenia integracji sensorycznej – o tego typu schorzeniach świadczą zaburzenia snu, problemy z jedzeniem, nadwrażliwość na dotyk (przytulanie, ale też czesanie, mycie, wkładanie ubrań), światło i dźwięk. Niekiedy u dzieci może się też pojawić autoagresja (uderzanie głową o ścianę, gryzienie). Delikatne techniki manualne zastosowane przez osteopatę przywracają prawidłowe krążenie płynu rdzeniowo-kręgowego i regulują zachodzące w organizmie procesy biologiczne. Za pomocą terapii czaszkowo-krzyżowej (zwanej też kranialną) specjalista przywraca ciało do równowagi, stwarzając warunki do prawidłowego rozwoju dziecka.
- Częste infekcje – przeziębienia oraz infekcje wirusowe spędzają rodzicom sen z powiek. Warto udać się do osteopaty z tym problemem. Specjalista pobudzi układ immunologiczny do pracy za pomocą drenażu limfatycznego i terapii czaszkowo-krzyżowej. Ważną częścią terapii jest przywrócenie właściwego funkcjonowania układu pokarmowego oraz jelit, które są kluczowe dla odporności. Techniki manualne umożliwiają także skuteczne pozbycie się wydzieliny, która pojawia się podczas infekcji. Oczyszczone zostają drogi oddechowe i zatoki.
To tylko kilka przykładów schorzeń, które można zaobserwować u niemowląt i małych dzieci. Osteopata ma rozległą wiedzę na temat zaburzeń rozwoju, a zatem warto udać się na wizytę zawsze, gdy coś wzbudza twój niepokój. Mogą to być: kolki niemowlęce, zaparcia, asymetria, wzmożone napięcie mięśniowe, dysplazja stawu biodrowego, zaburzenia ssania, uszkodzenie splotu ramiennego itd.