Jak działa kompresjoterapia

Kompresjoterapia, czyli tzw. terapia uciskowa to jedna z podstawowych metod leczenia dolegliwości ze strony układu żylnego. Jak działa kompresjoterapia, kto powinien z niej korzystać i w jakie produkty uciskowe najlepiej się zaopatrzyć, aby zadbać o zdrowie i komfort na co dzień?

Niewydolność żylna to problem, który dotyka coraz większą rzeszę osób w różnym wieku - obciążenia genetyczne, siedząca praca, zaawansowana ciąża, brak aktywności fizycznej i zła dieta - wszystko to negatywnie wpływa na kondycję żył i zastawek, które słabną, mając problem z prawidłowym transportem krwi. W rezultacie mogą pojawiać się obrzęki i opuchlizna, która z czasem może wywołać pojawienie się żylaków. Te z kolei, jeśli nie będą odpowiednio leczone, mogą przyczynić się do rozwoju miażdżycy oraz groźnych dla zdrowia, a nawet i życia zatorów żylnych. Jakie działania warto wdrożyć zarówno podczas leczenia, jak i profilaktycznie, w sytuacji, gdy jesteśmy obciążeni ryzykiem wystąpienia problemów po stronie układu żylnego? Kompresjoterapia jest jedną z najczęściej polecanych metod. Na czym polega i jakie rezultaty przynosi? Wyjaśniamy poniżej.

Kompresjoterapia - co to takiego?

Kompresjoterapia to tzw. terapia uciskowa. Jak sama nazwa wskazuje, działanie opiera się na dostarczeniu kończynom stopniowego i kontrolowanego ucisku w celu usprawnienia przepływu krwi. Jak działa kompresjoterapia? Ucisk, który jest najbardziej skumulowany w okolicy kostek i stopniowo rozchodzi się ku górze, generując efekt lekkiego masażu, zmuszając pompę mięśniową do bardziej efektywnej pracy. Dzięki temu przepływ zarówno chłonki, jak i krwi jest lepszy i szybszy. Kompresjoterapia pozwala przywrócić równowagę pracy żył i zmniejszyć obrzęk, pozytywnie wpływając na kształt kończyn. Kompresjoterapia zapobiega zalegania krwi w żyłach, powstawania skrzeplin, przyspiesza też proces gojenia owrzodzeń żylnych.

Kompresjoterapia

Produkty wykorzystywane do kompresjoterapii 

Aby kompresjoterapia przyniosła upragnione rezultaty, należy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty uciskowe. Zarówno model, jak i stopień ucisku musi być odpowiednio dostosowany do konkretnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania dolegliwości. Zbyt mocny ucisk może nie tylko generować dyskomfort, ale być niebezpieczny dla zdrowia pacjenta objętego kompresjoterapią. Zanim zatem zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu uciskowego, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem. Na rynku dostępny jest szereg specjalistycznych wyrobów zaliczanych do produktów medycznych klasy I, które wyróżniają się nie tylko różnym stopniem kompresji, ale i fasonem. Do najczęściej polecanych produktów zaliczają się podkolanówki przeciwżylakowe i pończochy uciskowe dedykowane zarówno osobom, które chcą zacząć stosować tego typu produkty profilaktycznie, zauważając pierwsze symptomy problemów ze strony układu żylnego, pacjentom, którzy borykają się z problemem zmian żylakowych, jak i będących w trakcie rekonwalescencji po przebytej zakrzepicy, czy zabiegu usunięcia żylaków. W ofercie sklepów z wyposażeniem medycznym i profilaktycznym znaleźć można produkty do kompresjoterapii o różnym stopniu ucisku:

  • klasa A - ucisk bardzo lekki o wartości 10-14 mmHg, dedykowany działaniom profilaktycznym, polecany też kobietom w ciąży, którym doskwiera uporczywy ból nóg 
  • klasa I - o lekkiej kompresji 15-21 mmHg - produkty uciskowe w tej klasie szczególnie polecane są osobom, które uskarżają się na ociężałość nóg
  • klasa II - czyli ucisk średni 23-32 mmHg. Produkty z takim oznaczeniem są dedykowane kobietom w zaawansowanej ciąży, u których występują duże zmiany żylakowe, osobom, które przeszły zabieg skleroterapii lub operacji usunięcia żylaków. Produkty kompresyjne w II klasie ucisku są też dedykowane pacjentom po wygojeniu niedużych owrzodzeń i w stanie po powierzchniowym zapaleniu żył
  • klasa III - mocny ucisk 34-46 mmHg dedykowany pacjentom zdiagnozowanym pod kątem przewlekłej niewydolności żylnej, cierpiącym na odwracalne obrzęki limfatyczne i pourazowe, u których widoczne są duże zmiany żylakowe z obrzękiem
  • klasa IV - o ucisku w kostce 49 mmHg i wyższym. Tak silna kompresjoterapia jest dedykowana pacjentom, u których występuje ciężki zespół pozakrzepowy, słoniowacizna i nieodwracalne obrzęki limfatyczne.

Kompresjoterapia pozwala przynieść nie tylko ulgę w bólu, zmniejszając znacząco obrzęk kończyn dotkniętych problemami natury krążeniowej, ale i w niektórych przypadkach skutecznie pozbyć się dolegliwości, zminimalizować ryzyko wystąpienia nawrotów zmian żylakowych, czy przyspieszyć proces rekonwalescencji.