Oświetlenie to bardzo ważny element wyposażenia naszego domu. Nie tylko umożliwia nam wykonywanie domowych czynności, ale także pozwala odpocząć, ukoić nerwy po męczącym dniu czy po prostu nadaje nastrój. Pomieszczeniem, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę jest pokój dziecięcy, ponieważ dzieci z definicji są od nas delikatniejsze i potrzebują szczególnych warunków. Jak zatem dobrać odpowiednie oświetlenie do pokoju małego człowieka? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Dlaczego dobre oświetlenie jest tak ważne?

 

1. Pamiętaj o różnych typach oświetlenia

2. Barwa ma znaczenie

3. Design to dla dzieci sprawa kluczowa...

 

Pamiętaj o różnych typach oświetlenia

Projektując pokój i jego późniejszą aranżację powinniśmy zaplanować miejsce na kilka różnych źródeł światła, tak aby w każdym miejscu pokoju dziecko czuło się dobrze. Najważniejszym typem jest oświetlenie główne, najczęściej występujące pod postacią żyrandola lub lampy wiszącej na suficie, mniej więcej na środku pomieszczenia. Ten typ światła umożliwi dziecku swobodne funkcjonowanie wieczorem, dobrze oświetlając cały pokój naturalną barwą światła. Jest to podstawowy typ oświetlenia, o jakim musimy pomyśleć.

Drugim, bardzo ważnym rodzajem jest światło punktowe - lampka biurkowa, wolno stojąca lub wpuszczone w ścianę lampki LED. Ten typ oświetlenia ma na celu rozjaśnić konkretne miejsce, np. biurko, na którym dziecko odrabia lekcje czy też kącik do zabaw, gdzie spędza wiele wolnego czasu. O punktowe oświetlenie możemy pokusić się również nad szafą na ubrania, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie wybrać sobie ulubione rzeczy w zimowe lub pochmurne dni. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://linetstudio.pl/lampy-dla-dzieci.

Ostatnim typem światła jest to dekoracyjne. Ma ono za zadanie przede wszystkim nadać pokojowi nastrój i w tym wypadku możemy popuścić wodze fantazji. Takie oświetlenie można dobrać pod kątem zainteresowań dziecka, np. połyskliwe kropki naklejane na ściany mogą imitować wieczorami światła gwiazd. W kwestii oświetlenia dekoracyjnego ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia, możliwości finansowe i życzenia naszej pociechy.

 

Barwa ma znaczenie

W przypadku oświetlenia w domu zarówno barwa światła, jak i jego natężenie mają bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie, a także stan naszych oczu. Powinniśmy pamiętać o tym w szczególności w pokoju dziecka, ponieważ jego wzrok jest delikatniejszy i bardziej podatny na uszkodzenia, niż wzrok człowieka dorosłego. Z tego względu na oświetlenie pokoju dziecka powinniśmy wybierać żółte, naturalne barwy światła o dość intensywnym, ale nie zbyt jaskrawym natężeniu. Najbardziej zbliżone do światła naturalnego są żarówki o barwie żółtej i natężeniu około 500 lumenów. Wyjątkiem od reguły jest oświetlenie dekoracyjne, które zwykle jest bardziej przytłumione i może występować w bardzo dużej palecie kolorów. Dobrym pomysłem jest zakup żarówek lub taśm LED zamiast tradycyjnych odpowiedników, ponieważ pomoże nam to zaoszczędzić na rachunkach - dzieci bywają roztrzepane i nie zawsze będą pamiętać, aby światło zgasić. O tym, jak precyzyjnie dobrać oświetlenie dla dziecka, dowiesz się na stronie https://linetstudio.pl.

 

Design to dla dzieci sprawa kluczowa...

...niezależnie od tego, czy jeszcze chodzą do podstawówki, czy już są prawie dorosłe. Tak samo jak dorośli, dzieci mają swoje potrzeby estetyczne i powinniśmy o nich pamiętać w momencie aranżacji pokoju. Warto jednak zachować umiar i czasem wytłumaczyć dziecku, że żyrandol z ulubioną bajką nie musi być najlepszym pomysłem, ponieważ za rok może mu się podobać coś innego.  Jeżeli jednak sami nie wiemy, jak poradzić sobie ze sparowaniem stylu oświetlenia z pozostałym wystrojem wnętrza, warto poradzić się profesjonalnego architekta lub dekoratora wnętrz - taka osoba nie tylko doradzi nam czy wykona plan, ale także może być w stanie łatwiej przekonać nasze dziecko do jakiegoś pomysłu. Korzystając z pomocy projektanta mamy również tę pewność, że wybrane przez niego produkty będą dobrej jakości i posłużą nam na dłużej. O tym, jak poradzić sobie z różnymi rodzajami oświetlenia do pokoju dziecięcego, zarówno samodzielnie jak i z pomocą specjalisty, przeczytasz tutaj: https://linetstudio.pl/lampki_biurkowe.

 

Oświetlenie domu to bardzo ważna kwestia, ponieważ ma wpływ nie tylko na ergonomię użytkowania poszczególnych pomieszczeń, ale także i nasz wzrok i zdrowie. Jednym z ważniejszych jest pokój dziecka, ponieważ ono wciąż się rozwija i potrzebuje do tego bezpiecznego środowiska. Wybierając oświetlenie musimy dokonać wyboru na trzech płaszczyznach: oświetlenia głównego, punktowego i dekoracyjnego, które razem pomogą stworzyć przyjemną w użytkowaniu i zdrową powierzchnię dla naszej pociechy. Jeżeli czujemy, że mamy z tym problem, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego dekoratora wnętrz, który wesprze nas nie tylko radą w teorii, ale także pomoże wybrać niezbędne lampki biurkowe, żyrandol i inne formy oświetlenia, które będą bezpieczne i użyteczne dla naszego dziecka.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.