Ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym?

Ogólne zalecenia mówią, że noworodek do ukończenia pierwszego miesiąca życia powinien przyjmować od 60 o 85 gramów rozrobionej mieszanki co 3-4 godziny, 7-8 razy w ciągu doby. Dużo jednak tak naprawdę zależy od osobistych preferencji maluszka. O ile gdy karmimy piersią, możemy karmić dziecko po prostu wtedy, gdy będzie głodne (tak zwane karmienie na żądanie), o tyle w przypadku modyfikowanych mieszanek przestrzeganie przerw w jedzeniu jest bardzo ważne.
Chodzi o to, aby delikatny układ pokarmowy noworodka miał szansę na strawienie pokarmu. Nie musimy jednak przestrzegać godzin karmienia z zegarkiem w ręku. Jeden maluszek będzie lubił jeść co 2 godziny, drugi co 4, a trzeci — raz tak, raz tak. I nie ma w tym nic złego.
Czy maluszka trzeba dokarmiać?
Maluszkowi nie trzeba osobno podawać wody, ponieważ mleka dla niemowląt robi się właśnie na bazie wody. Podanie codziennie noworodkowi do 50 ml wody w żaden sposób mu nie zaszkodzi. Jeśli mamy odczucie, że jest wyjątkowo upalny dzień lub jest bardzo niska wilgotność powietrza, możemy dać dziecku piciu między karmieniami.
Odwodnienie u dziecka jest bardzo niebezpieczne, ale niemal niemożliwe, jeśli co 2-4 godziny podajemy mu butelkę z mlekiem. Oczywiście, jeśli nie ma problemów trawiennych — biegunka czy wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać na przykład na alergię. Być może po prostu wybrana mieszanka nie odpowiada dziecku i trzeba ją będzie zmienić na inną.
Przygotowywanie mleka
Mleka modyfikowane powinno się przygotowywać dokładnie tak, jak zostało napisane na opakowaniu. Przestrzeganie zasad jest wyjątkowo ważne, aby nie doprowadzić do problemów trawiennych u maluszka. Dlatego nie dodawajmy za dużo ani za mało mieszanki do wody, a już na pewno nie sypmy na oko. Zbyt duża ilość białka może być zbyt trudna do strawienia i powodować bóle brzuszka, a nawet w skrajnym przypadku uszkodzić nerki. Zbyt mała porcja z kolei może doprowadzić do niedoborów, co przyczyni się do nieprawidłowego rozwoju.
W pierwszym miesiącu życia najlepiej mieszanki rozrabiać w wodzie butelkowanej przeznaczonej dla niemowląt albo chociaż wcześniej przegotowanej. Mleka dla dzieci nie można robić na zapas. Najlepiej, gdy zostanie spożyte w przeciągu pół godziny od przygotowania. Po dwóch godzinach w mleku mogą zacząć namnażać się bakterie — wtedy jest już tylko do wylania. Trzeba również zwracać uwagę na to, aby mieszanka była szczelnie zamknięta. Ważne jest także zachowanie zasad higieny, jeśli chodzi o czyszczenie butelek i smoczka.
Najlepszym wyznacznikiem, czy nasze dziecko je tyle, ile powinno, jest przyrost wagi. Każde dziecko jest inne, więc nie powinno nas niepokoić, jeśli zje trochę mniej, niż teoretycznie powinno, ale będzie czuło się najedzone i prawidłowo wzrośnie na wadze. Bardzo dobrym osiągnięciem dla niemowlęcia jest przyrost o około 150-200 gram na tydzień.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski