Dobroczynne właściwości aloesu - co warto wiedzieć?

Aloes to roślina, która - prócz niewątpliwych walorów ozdobnych - od wieków wykorzystywana jest w medycynie alternatywnej. Jego potencjał znalazł zastosowanie między innymi dzięki dobroczynnemu wpływowi na stan skóry, także jako wsparcie gojenia ran i poparzeń. Na tym jednak możliwości się nie kończą, a sam aloes przez lata nie stracił na popularności. Przeciwnie, kosmetyki czy suplementy diety z aloesem są coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, zewnętrznie i drogą pokarmową. Co warto wiedzieć o zastosowaniu tej rośliny?
1. Aloes na skórę, czyli kosmetyki aloesowe i suplementy diety z aloesem
2. Aloes jako suplementy diety
3. Funkcje ochronne aloesu
W aloesie znaleźć można wiele dobroczynnych składników. Źródła podają, że to nawet 75 aktywnych związków, witamin, enzymów, minerałów, cukrów, kwasów i aminokwasów. Ich moc wykorzystują suplementy diety z aloesem oraz różnego rodzaju żele, maski, okłady.
Aloes na skórę, czyli kosmetyki aloesowe i suplementy diety z aloesem
Do tej pory naukowo potwierdzone zostało korzystne działanie aloesu w łagodzeniu ran pooparzeniowych. Wyniki przeprowadzonych w tym celu badań opublikowane zostały nawet w branżowych pismach. Porównanie żelu aloesowego z solą srebrową sulfatiazolu wypadło na korzyść tego pierwszego. Naukowcy dostrzegli przede wszystkim, że chorzy, którym aplikowano aloes, doznawały szybszej i wyraźniejszej ulgi w dolegliwościach bólowych. Ekstrakt z aloesu często wykorzystywany jest także w produktach przeciwtrądzikowych. Doskonale oczyszcza, nie podrażniając skóry. Ma właściwości nawilżające. Zaobserwowano także poprawę w niższych poziomach stanu zapalnego przy regularnym stosowaniu. Aloes jako zdrowe kosmetyki przywraca piękny wygląd skóry.
Aloes jako suplementy diety
Składniki, które zawierają suplementy diety z aloesem, są biodostępne, łatwo rozpoznawalne i przyswajalne przez organizm. Największą popularnością cieszy się sok, w postaci płynnej lub kapsułkach, oraz napoje aloesowe. Aloes jako suplementy znajduje zastosowanie przede wszystkim w:
- osłabieniu i braku odporności,
- niedoborach witamin i minerałów,
- chorobach układu trawiennego, problemach z zaparciami lub biegunkami,
- w stanach zapalnych błon śluzowych,
- infekcjach skórnych,
- chorobach alergicznych,
- cukrzycy,
- miażdżycy.
Napoje aloesowe są również bardzo smaczne, warto jednak zwracać uwagę na ich skład. Im prościej i bliżej natury, tym lepiej.
Funkcje ochronne aloesu
Kosmetyki aloesowe oraz preparaty na bazie soku z rośliny wykazują także istotne właściwości ochronne. Zajmowali się nimi nawet naukowcy. Koreańczycy uznali, że wyciąg z pędów ogranicza procesy fotostarzenia skóry wywołane promieniowaniem słonecznym. Najlepsze efekty dają ekstrakty z młodych roślin, ale i w przypadku dojrzałego już aloesu efekty są zadowalające. Maseczki z aloesem poleca się cerze dojrzałej i przesuszonej, zarówno z powodów indywidualnych, jak i wskutek nadmiernej ekspozycji słonecznej.
We Włoszech z kolei przetestowano pięć różnych kremów, w tym jeden z aloesem, aby sprawdzić, jakie dają one efekty na skórze poddanej radioterapii. Okazuje się, że stosowane miejscowo kremy z aloesem, choć nie jako jedyne, potwierdziły swoje zapobiegawcze działanie, zmniejszając częstość występowania oraz natężenie skutków ubocznych skóry u kobiet przechodzących przez serię radioterapii z powodu raka piersi.
Aloes jest bezpieczny i dobrze tolerowany. W rzadkich przypadkach możliwe są podrażnienia i reakcje alergiczne, warto więc sprawdzić działanie preparatu wcześniej i nigdy nie stosować go bez konsultacji na poważne rany.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski