Czym jest księga wieczysta i jak ją założyć?

Posiadanie własnego domu czy mieszkania we Wrocławiu to nie tylko spory przywilej, ale też masa formalności. Jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości jest księga wieczysta. Czym jest i jak można ją założyć?

Księga wieczysta – co to jest?

Księga wieczysta to dokument zawierający wszelkie informacje prawne na temat domu lub mieszkania. Znajdują się w nim m.in. dane właściciela nieruchomości, przeznaczenie budynku czy informacje techniczne. Każdy dokument składa się z czterech części.

Pierwsza część księgi wieczystej zawiera informacje dotyczące samego budynku, w tym m.in. jego adres czy to, ile ma metrów kwadratowych. W drugiej części znajdują się wszelkie najważniejsze informacje o właścicielu lub właścicielach nieruchomości. Trzecia część księgi to baza danych na temat roszczeń względem domu lub mieszkania, a czwarta dotyczy hipotek.

Jak założyć księgę wieczystą?

Jeśli jakaś nieruchomość nie ma księgi wieczystej, to trzeba ją jak najszybciej założyć. W tym celu można złożyć wniosek w sądzie rejonowym. We wniosku muszą znaleźć się szczegółowe informacje na temat domu lub mieszkania, które następnie trafią do ważnego dokumentu. Łączny koszt złożenia wniosku i uzyskania księgi wieczystej to kilkaset złotych.

Po co jest księga wieczysta?

Księga wieczysta nieruchomości stanowi najważniejsze źródło informacji o budynku. Jest szczególnie ważna przy zakupie domu czy mieszkania od innego właściciela. W dokumencie można sprawdzić nie tylko podstawowe informacje dotyczące posesji, ale również wszelkie roszczenia innych osób względem nieruchomości czy stan hipoteki.

Księga wieczysta pozwala na zawarcie bezpiecznej transakcji bez ukrywania przez właściciela ważnych informacji. Niekiedy może okazać się, że dane mieszkanie ma np. wielu właścicieli, co jest w stanie powodować problemy w przyszłości. Sprawdzenie dokumentu przed zakupem pozwala uniknąć wielu kłopotów.

Otrzymanie dostępu do księgi wieczystej jest bardzo proste. Wystarczy uzyskać od właściciela nieruchomości numer dokumentu i wprowadzić go na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli zależy komuś na fizycznym dokumencie, to może udać się do sądu rejonowego i uzyskać takowy również po podaniu numeru księgi wieczystej.

Dokumenty dotyczące nieruchomości można przeglądać za darmo, a forma elektroniczna bardzo usprawnia ten proces przed zakupem mieszkania czy domu. Gdy dochodzi do jakichś zmian w danych dotyczących nieruchomości, nanosi się nowe informacje, ale dawne nadal pozostają w dokumencie, dzięki czemu można poznać historię obiektu.