Czy holowanie auta na lince to dobry pomysł?

Posiadanie własnego pojazdu mechanicznego dość często wiąże się z ryzykiem wystąpienia nagłej awarii albo stłuczki, w wyniku której pojazd jest unieruchomiony. Jeśli uszkodzenia nie umożliwiają takiego działania to rozwiązaniem problemu jest bardzo często holowanie samochodu z wykorzystaniem linki.

Holowanie auta z wykorzystaniem linki – podstawowe informacje

Polskie przepisy mówią jasno, że holowanie pojazdu na lince jest dozwolone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że auto holujące nie może być lżejsze od holowanego oraz musi dysponować stosowną mocą. Proces holowania wiąże się z koniecznością doczepienia linki do specjalnych zaczepów znajdujących się w pojazdach. Koszt zakupu takiej linki to 20-30 zł i można ją dostać na praktycznie każdej stacji benzynowej.

Bardzo ważne jest to, aby w czasie holowania pojazd holowany miał włączone światła, a osoba kierująca zobowiązana jest do używania kierunkowskazów. Informacją o awarii nie są więc światła awaryjne tylko trójkąt ostrzegawczy przymocowany w tylnej części pojazdu.

W czasie holowania na lince obowiązkiem obu kierujących jest jazda zgodna z przepisami. Na obszarze zabudowanym maksymalna dozwolona prędkość holowania to 30 km/h. W aucie holowanym powinna siedzieć bardziej doświadczona osoba. Jej zadaniem jest dbanie o stałe utrzymanie naprężenia linki holowniczej.

Czy holowanie na lince jest dozwolone w każdym przypadku?

Istnieją pewne sytuacje, w których holowanie przy pomocy linki jest niedozwolone. Można do nich zaliczyć następujące przypadki:

  • pojazd posiada niesprawny układ hamulcowy,
  • masa pojazdu jest zbyt ciężka dla auta holującego,
  • auto posiada automatyczną skrzynię biegów (holowanie takich pojazdów przy pomocy linki może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów).

Rozwiązanie alternatywne dla holowania pojazdu na lince

Jeżeli z jakiegoś powodu, nie ma możliwości holowania pojazdu z wykorzystaniem linki, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wezwanie fachowej pomocy drogowej. Takie firmy zajmują się fachowym holowaniem i transportem pojazdów.

W Polsce działalność prowadzi wiele porządnych firm, które można znaleźć za pośrednictwem serwisów, takich jak na przykład PomocDrogowa.info - wyszukiwarka pomocy drogowych. Fachowcy zatrudnieni w takich firmach są wykwalifikowani i doświadczeni oraz korzystają z profesjonalnych autolawet i lawet.

Wspomniane wyżej atuty i sprzęt przekładają się na bezproblemowe holowanie samochodów osobowych, dostawczych czy też ciężarowych. Jest to możliwe bez konieczności angażowania drugiej osoby, jej pojazdu oraz używania linki holowniczej.