Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec  zaprasza na wystawę "Kaplice i Kapliczki Niemi świadkowie wiejskich dróg Kapliczki Gminy Babice".
Niemi świadkowie wiejskich dróg
Kuratorem wystawy jest Agnieszka Oczkowska, autorem zdjęć jest Robert Rejdych. Wystawa jest czynna od maja do października w kościole z Ryczowa w skansenie w Wygiełzowie. Wystawa czynna jest w godz. 8- 18.
"Przydrożne krzyże i kapliczki to nie tylko nieodzowny element Polskiego krajobrazu, to także cząstka ludowej i narodowej kultury. Z wieloma krzyżami, kapliczkami a także figurami świętych wiążą się zarówno ludowe legendy, jak i konkretne wydarzenia historyczne, ludzkie dramaty oraz radości..." czytamy we wstępie do katalogu wystawy.  
 
 
Czy wiesz, że...  
Najwięcej kapliczek mają święci Jan Nepomucen i Florian. Do nich bowiem zwracano się przy zagrożeniach dwoma potężnymi żywiołami: wodą i ogniem. Odnajdujemy też wizerunki innych popularnych świętych: św. Rozalię, wzywaną ku obronie przed zarazą i chorobami zakaźnymi, św. Piotra patrona papieży, piekarzy, żniwiarzy, szewców, kowali i górników, św. Józefa patrona konających, rodzin, ojców, rzemieślników czy św. Ignacego Loyolę patrona matek oczekujących potomstwa oraz rodzących kobiet. Bogactwo form i motywów małej architektury sakralnej polskiego krajobrazu sprawia, iż jest ona nie tylko obiektem kultu religijnego, ale również zabytkiem, znakiem łączącym współczesność z poprzednimi pokoleniami.
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio