Chrzanowianie, którzy w ostatni niedzielny poranek przechodzili przez Rynek lub Plac Tysiąclecia musieli być zaskoczeni widokiem grupy mężczyzn przebranych w kolorowe stroje. Sezon świąteczny już co prawda za nami, ale jak widać kolędowanie jeszcze aktualne. Mężczyźni w fantazyjnych przebraniach to aktorzy - amatorzy, kolędnicy z różnych zakątków Polski. Przybyli oni na Przegląd Grup Kolędniczych "Herody", który odbywa się w Chrzanowie już po raz czternasty.
Herody to ludowe przedstawienia bożonarodzeniowe, podobne do jasełek, jednak treść przedstawienia opiera się głównie na fragmencie Ewangelii, opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego.
W tegorocznej imprezie wzięło udział dziewięć grup. Byli to: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni. Amatorzy biblijnych klimatów najpierw paradowali w swych kolorowych strojach po Chrzanowie a później prezentowali swą twórczość na scenie Miejskiego Ośrodka Sportu Kultury i Rekreacji w Chrzanowie. Ich popisy oceniało jury składające się z trzech etnografek: przewodniczącej - Teresy Marcinkowskiej, Elżbiety Porębskiej-Kubik oraz Agnieszki Oczkowskiej.
Wygraną było przejście do kolejnego, ogólnopolskiego etapu czyli 40. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Zwyciężyli Pasterze z Koźlicy, Herody z Bolęcina i z Modlnicy. Wśród grup dziecięcych i młodzieżowych najlepsi okazali się kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, a także Herody z Nieporazu i Regulic. Ci młodsi kolędnicy w nagrodę wystąpią w Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu k. Nowego Sącza.
Wszystkim wygranym reprezentantom naszego regionu życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w krzewieniu, wygasającej już nieco, tradycji kolędowania.
Fot. Jan Smółka