Uczniowie II LO w Chrzanowie nie raz udowodnili, że są przedsiębiorczy. Wcześniej udowodnili, że bar kanapkowy w stolicy powiatu to dobry pomysł na biznes. Teraz przyszła pora na bardziej artystyczny projekt. Magdalena Ogorzały, uczennica trzeciej klasy bierze właśnie udział w ogólnopolskim projekcie "Korba". Jak przekonują jego twórcy, inicjatywie stworzonej dla młodych i ambitnych ludzi z pasją. Pasją Magdy jest taniec. To właśnie z niego uczyniła temat swojego projektu.

Zachęcona przez swoją nauczycielkę przedsiębiorczości, Mirosławę Sojkę, postanowiła zgłosić się do projektu. - Spodobał mi się ten pomysł. Głównie dlatego, że wymagał od uczestników aktywności i pomysłów, a nie tylko suchej wiedzy - tłumaczy Magda. Jak postanowiła tak zrobiła. Zanim jednak dziewczyna zajęła się realizacją projektu musiała przejść przez kilka etapów i szkoleń. - W pierwszej rekrutacji udział brało 300 osób. Do kolejnego zakwalifikowało się 165 osób. Wśród nich była Magda - mówi Mirosława Sojka. Przedsiębiorcza licealistka podczas warsztatów, które organizowane były w Krakowie, przekonała do siebie jury i znalazła się w trzecim etapie.

Na czym polega projekt Magdy? - Zorganizowałam warsztaty taneczne dla uczniów. Ich zwieńczeniem będzie "Flash Mob" na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie - mówi dziewczyna. - Od września do końca listopada licealiści uczą się tańczyć, by finalnie wystąpić z tanecznym szoł wśród przechodniów na ulicy, taka jest idea "Flash Mob" - tłumaczy. Aby happening mógł dojść do skutku Magda musiała znaleźć profesjonalistów, którzy nauczą młodzież tańczyć. Tak trafiła na Joannę Kuropatwę, tancerkę, która wtajemniczy amatorów w sztukę tańca. - Warsztaty z Joanną odbywają się raz w tygodniu. Ćwiczymy w dwóch grupach po 20 osób przez półtorej godziny - mówi Magda. Poza cotygodniowymi warsztatami, Magdalenie udało się sprowadzić do szkoły laureata ostatniej edycji telewizyjnego programu "You Can Dance", Aleksandra Palińskiego, który jednorazowo szkolił młodych adeptów tańca. 

Do zakończenia projektu zostało już niewiele czasu. Jego zwieńczeniem ma być taneczne szoł, które odbędzie się 24 listopada na chrzanowskim Placu Tysiąclecia. - Polegać będzie to na tym, że jedna osoba zaczyna tańczyć w miejscu publicznym, a potem dołączają do niej pozostali - opowiada dziewczyna. - Muzykę puścimy najprawdopodobniej z telebimu - mówi nauczycielka Magdy. Wygraną jest certyfikat i tytuł "Lidera 2012", dofinansowanie projektu oraz nagrody rzeczowe. Wyniki konkursu już w połowie grudnia. Wcześniej jednak wszyscy mieszkańcy Chrzanowa i okolic będą mogli zobaczyć i ocenić efekty pracy Magdy. W sobotę 24 listopada Magda i jej "ekipa" zatańczą na ulicy w centrum Chrzanowa.


Fot. Marek Galica. Magda podczas warsztatów


Fot. Marek Galica