×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 446

Zapowiada się prawdziwa rewolucja w trzebińskim świecie kulturalnym. Burmistrz Stanisław Szczurek stawia na ostre cięcia finansowe. Zaczyna oszczędności od połączenia dwóch odrębnych instytucji kulturalnych, Dworu Zieleniewskich z Domem Kultury Sokół. Zamierza także zlikwidować trzebińską telewizję internetową. Oba zabiegi mają zatrzymać w gminnej kasie aż 150 tys. zł rocznie.

Argument finansowy nie przekonuje jednak dużej części lokalnej społeczności. - Choć burmistrz zapewnia, że przenosi do Sokoła jedynie sprawy finansowe dla nas oznacza to niemal całkowitą likwidację działalności - podkreśla Mirosław Witoń, dyrektor Dworu Zieleniewskich. Przypomina, że w tym roku jego instytucja obchodziła już piętnastolecie działalności.

- To perła nie tylko na miarę gminy, ale całego regionu. Gościły u nas największe gwiazdy teatru i estrady - wspomina rozgoryczony dyrektor.
Obawia się, że od momentu, gdy finansami będzie zarządzał Sokół, to właśnie w jego siedzibie będą odbywać się wszystkie kluczowe imprezy.
Burmistrz Szczurek uspokaja, że planowana reorganizacja kultury nie oznacza likwidacji Dworu Zieleniewskich. Nadal będą się tam odbywać spotkania autorskie i koncerty kameralne.

- Tylko duże imprezy będą przenoszone do Sokoła. Tam w przestronnej sali widzowie będą mogli w komfortowych warunkach uczestniczyć w wydarzeniu - tłumaczy Szczurek.

Gwarantuje także, że wprowadzone zmiany nie pozbawią etatu dotychczasowych pracowników. Chce, by byli oni jednak dyspozycyjni w obrębie całej instytucji. Zaoszczędzi także na nadgodzinach.

To dopiero pierwszy krok do zracjonalizowania wydatków na kulturę. Burmistrz Szczurek przypomina, że na tę działalność gmina wydaję rocznie aż cztery miliony złotych. Dla porównania, sąsiedni Olkusz, choć jest większym miastem, daje niewiele ponad milion złotych.

- Nadchodzi koniec marnotrawienia pieniędzy na rozbudowę domów kultury zapoczątkowanych przez mego poprzednika - podkreśla.

Dementuje także plotki o rzekomej likwidacji wiejskich filii domów kultury.

- Nie zamierzam ich zamykać, a tym samym pozbawiać mieszkańców sołectw miejsc spotkań - uspokaja burmistrz Trzebini. Jak zapewnia chce, by działały prężnie i zamierza im w tym pomóc.

Małgorzata Wojtkowska, kierowniczka domu kultury w Myślachowicach, ma nadzieję, że burmistrz dotrzyma danego słowa.

- Nasz ośrodek gwarantuje dzieciom i młodzieży całą masę atrakcji. Od zajęć sportowych, plastycznych, muzycznych, po teatralne - podkreśla pani kierownik.
- Organizujemy też wycieczki.

Dzięki nim młodzi nie przesiadują pod murkiem podpalając papierosy, tylko mogą się rozwijać.

Mirosław Witoń, dyrektor Dworu, liczy, że radni nie zagłosują za połączeniem instytucji kultury (fot. © Małgorzata Gleń)

Źródło:

tekst: Małgorzata Gleń

Komentarze   
0 #1 tom 2011-01-29 21:53
Następny "reformator" chce zniszczyć dobrze działającą instytucję! Następnym krokiem będzie postawienie telebimu na trzebińskim rynku.
Cytować
0 #2 Anka 2011-01-30 11:15
co to za porównanie że Olkusz przeznacza 1mln na kulture a trzebinia 4. Szanowny Panie to tylko świadczy źle o Olkuszu - w którym nota bene nic sie ne dzieje. Dworek jest jedynym miejscem w całym powiecie - a moze i nawet regionie gdzie mozna zażyć trochę kultury na właściwym poziomie. Z dostepnych rozrywek nic sie mu nie równa! Nie przeliczy Pan intelektualnego rozwoju mieszkańcow w tym dorastajacej młodziezy na pieniądze!

P.S. - do mojego przedmówcy - o tym telebinie reklamowym - boje się że masz rację.
Cytować
0 #3 bigos 2011-01-31 03:55
No niestety, ale antykulturalne zapędy Pana Szczurka znane były już wcześniej, więc tego typu decyzje były do przewidzenia. Wkrótce pewnie też weźmie się za biblioteki - jeśli nie w sensie zamykania poszczególnych filii to chociażby poprzez skrócenie godzin otwarcia np. trzebińskiej MBP. W konsekwencji praca odbywać się w niej będzie na 1 zmianę (dotychczas system dwuzmianowy), a to pociągnie za sobą zwolnienia.
Cytować
0 #4 przecinak 2011-01-31 08:06
Jak obstawiam że następnym krokiem pana SS będzie sprzedanie za bezcen dworku bo powie że generuje straty więc jakis oligarcha zaraz wzbogaci się o nową posiadłość, a może burmistrz będzie miał nową siedzibę? ;-)
Cytować
0 #5 przecinak 2011-01-31 08:09
Cytat:
Napisane przez Anka, styczeń 30, 2011 09:15:34
co to za porównanie że Olkusz przeznacza 1mln na kulture a trzebinia 4. Szanowny Panie to tylko świadczy źle o Olkuszu - w którym nota bene nic sie ne dzieje
Ma Pani rację Olkusz to kulturalne i sportowe dno które ma nędzne kino nieremontowane od lat (to już nawet w Trzebini i Chrzanowie filmy puszczane w jakości HD oraz 3D) nie mówiąc np o krytym basenie szkolnym w Olkuszu malutkim i wiecznie zapchanym, na tym tle to Trzebinia o wiele lepiej wypada więc porównujmy się do lepszych a nie gorszych :sad:
Cytować
0 #6 krystiano ronaldo 2011-01-31 17:03
To biblioteka w Trzebini pracuje na dwie zmiany? Ale jakie te zmiany tzn godziny pracy? Co do pracy filii, uważam, że wielką krzywdą dla książek było wciśnięcie filii w Młoszowej do obecnej kanciapy. O ile się orientuje filia w Młoszowej posiada(ła) bardzo bogaty księgozbiór (za młodu się chodziło :D ), a obecnie jest tam taki syf, że szkoda, gadać. Pani Bibliotekarka to taka jakby się z księżyca tam urwała, nic nie wie i sama się w tym bałaganie książek nie znajduje. A co do Pana Szczurka, przecież to biznesmen antykulturalny. To było do przewidzenia. Zobaczym jak na szarą Trzebinie wpłyną jego rządy. Z dwojga złego jednak Szczurek lepszy od wujka Adasia. (jak na razie).
Cytować
0 #7 TRZEBINIA 2011-02-01 17:05
dla mnie TRZEBINIA zawsze była DZIADOSTWEM i DZIADOSTWEM pozostanie!!! Cały ten MGOKSIR to jakiś stwór który nic nie tworzy tylko pożera mesa kasy z budżetu a były starosta jak zwykle się ślizga i spadł na cztery łapy do tego przybytku pseudo kultury Nic nie robi i nic nie zrobi prócz turniejów szachowych Szkoda na to czasu Kraków na szczęście jest blisko i można się odchamić a Trzebinia niech zdycha!
Cytować
0 #8 Kristov1983 2011-02-02 03:09
Ludzie nie narzekajcie tyle!!! Wybraliście takiego burmistrza, a teraz narzekacie. Wiadome jest, że burmistrz Trzebini Pan Szczurek jest PO. PO realizuje zarówno w skali kraju, ale także każdego powiatu i każdej gminy, w której ma władzę program społeczno-gospo darczo-politycz ny Kononowicza. Program ten zakłada "likwidację wszystkiego, żeby nie było niczego". Jak już wszystko zostanie zlikwidowane i nie będzie już niczego, to wtedy nic już nie będzie nie opłacalne. Cieszcie się pełookracją w swojej gminie i nie narzekajcie ;-);-);-)
Cytować
0 #9 mieszkaniec 2011-02-03 02:38
Jeszcze nic nie zamknął ani nie zamierza zamykać . MGOKSIR trzeba przewietrzyć . Jak poprzednikowi kasa uciekała między palcami było larmo , jak ten cos próbuje zrobić z tym też jest larmo . Polakowi nikt nie dogodził , daj cie chłopu szanse i się zobaczy . :P
P.S. Kristov głupiś . Idź na Krakowskie Przedmieście podefilować i pokrzyczeć ;-)
Cytować
0 #10 Galicjanka 2011-02-04 01:13
Gratulacje dla burmistrza i radnych za decyzję o połączeniu Dworu i MGOKSiR w jedną instytucję kultury.Może teraz będzie przynajmniej nieco więcej pieniędzy na imprezy kulturalne zamiast na rozbuchaną administrację kulturalną. Dobra oferta kulturalna wcale nie zależy od ilości pieniędzy przeznaczanych na etaty osób zatrudnionych w instytucjach kultury (sprzątaczek, kadrowych, księgowych, sekretarek, dyrektorów i ich zastępców, speców od promocji), ale od tego ile pieniędzy przeznacza się na organizację imprez kulturalnych i od tego czy mamy prawdziwych ANIMATORÓW KULTURY, którzy kochają sztukę i na co dzień żyją kulturą. Tych, niestety w Trzebini brakuje? Także w Dworze!!! To od dawna nie jest już ten sam dwór co 15 czy 10 lat temu, gdy życie kulturalne tam rzeczywiście kwitło:sad:
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.