Zapraszamy na promocję książki, traktującej o początkach i działaniach trzebińskich działaczy "Solidarności". Spotkanie promocyjne zaplanowano na czwartek 7 września 2017 r. o godz. 17.00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini.

Zdjęcie przedstawia grupę autorów i osób zaangażowanych w powstanie książki

 

Książka pt. „Solidarność w Trzebini – powstanie i działalność” powstała na podstawie wspomnień, dokumentów i fotografii udostępnionych przez działaczy „Solidarności” oraz materiałów archiwalnych pozyskanych z: Archiwum Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego „Sowiniec” oraz Czytelni Akt Jawnych Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Inicjatywa spisania dziejów NSZZ „Solidarność” w Trzebini wyszła od Tadeusza Adamczaka ze Stowarzyszenia „Wspólna Trzebinia”. Idea ta natychmiast zyskała poparcie Dyrekcji i Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Trzebini.

 

Zamiarem autorów było aby niniejsze opracowanie przybliżało trzebińskiej młodzieży ten niełatwy okres w historii Polski. Dlatego też niektóre zagadnienia ukazano w nieco szerszym aspekcie. Tekst publikacji opracował Komitet redakcyjny (na zdjęciu powyżej) w składzie: Jolanta Piskorz (redaktor naczelny), Tadeusz Adamczak, Andrzej Kostka, Barbara Sokołowska-Kurek. Okładkę zaprojektował Krzysztof Kudacik, a wydawcą książki było Wydawnictwo PROMO.

 

Wiele „białych plam” udało się zapełnić dzięki dokumentom zgromadzonym na stronach internetowych „Encyklopedii Solidarności” (np. wspomnienia Józefa Patyny), „Wszechnicy Solidarności” (np. dokumenty z I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ ”Solidarność”), a także Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie (dane liczbowe).

Zdjęcie przedstawia egzemplarz książki

Autorzy mają świadomość, że nie udało się dotrzeć do wszystkich osób i źródeł. Jeśli więc ktoś mógłby uzupełnić historię trzebińskich struktur „Solidarności” o nowe fakty, prosimy o podzielenie się tą wiedzą z zespołem redakcyjnym.

 

Książkę wydano dzięki wsparciu finansowemu: Gminy Trzebinia, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” ORLEN Południe SA. (Rafineria Trzebinia), Firmy Górka Cement Sp. z o.o., Firmy Veolia Południe Sp. z o.o., a także MKZ NSZZ „Solidarność” TAURON Wytwarzanie SA –Komisja Oddziałowa Elektrowni Siersza.

 

Promocja książki „Solidarność w Trzebini – powstanie i działalność” odbędzie się w dniu 7 września 2017 r., o godz. 17.00, w Dworze Zieleniewskich w Trzebini.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio