Smog obecny w Twoim domu. Sprawdź, jak się przed nim chronić!

3 min czytania

O smogu z miesiąca na miesiąc mówi się coraz więcej. W okresie zimowym normy stężenia zanieczyszczeń powietrza w większości polskich miast, w tym w Krakowie, są wielokrotnie przekraczane. Nikomu nie trzeba mówić, jak niebezpieczny jest smog. Wystarczy tylko wspomnieć, że z jego powodu co roku w naszym kraju umiera ponad 40 tys. osób. Według ostatnich badań przeprowadzonych w stolicy Małopolski, okazuje się jednak, że przed smogiem nie schronimy się nawet w naszych domach.

Smog Kraków stężenie wewnątrz budynków

Według badań przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy oraz naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej wynika bowiem, że stężenie szkodliwych dla naszego zdrowia i życia pyłów jest bardzo wysokie nie tylko na świeżym powietrzu, ale wielokrotnie przekracza także dopuszczalne normy we wnętrzu mieszkań i budynków.

Stężenie smogu w prywatnych mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej jest, co prawda, z reguły o połowę niższe niż na zewnątrz, ale nadal pozostaje bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tym bardziej, że to właśnie w mieszkaniach spędzamy większą część swojego dnia, śpimy, bawimy się z dziećmi, często uprawiamy także aktywność fizyczną.

Tym samym obalony został więc mit, że przed smogiem możemy z powodzeniem ukryć się w naszych domach. Dlaczego tak się dzieje i czy nie ma już nadziei na uniknięcie smogu?

Smog Kraków stężenie bardzo wysokie w mieszkaniach. Jak temu zapobiec?

Smog składa się z drobnych i niewidocznych gołym okiem cząsteczek zanieczyszczeń. Ze względu na ich mikroskopijne rozmiary jest on w stanie wnikać do wnętrza budynków przez wszelkie szczeliny, otwory wentylacyjne, a także przez nasze okna. Wielu mieszkańców Krakowa posiada bowiem stare lub nieszczelne okna, które nie stanowią niestety odpowiedniego zabezpieczenia przed smogiem.

Do powiększenia jego stężenia w mieszkaniach przyczynia się także nieznajomość podstawowych reguł postępowania, które obowiązują w czasie alarmu smogowego. Krakowianie otwierają bowiem okna, wietrzą sypialnie przed pójściem spać, przez co sami wpuszczają zanieczyszczone powietrze do swoich domów. Nie pomaga także okres zimowy, kiedy chętnie spędzamy czas przy zapalonym kominku, który również przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń w domowym powietrzu. Jak więc powinniśmy postępować, by czuć się bezpiecznie we własnym domu?

6 podstawowych reguł, które uchronią Cię przed smogiem w mieszkaniu:

  1. Zadbaj o szczelność swoich okien, a stare okna wymień na nowe.
  2. Nie wietrz pomieszczań i nie otwieraj okien, kiedy stężenie smogu jest wysokie.
  3. Pomieszczenia wietrz tylko w dni wolne od smogu.
  4. Nie pal w kominku, kiedy na zewnątrz jest obecny smog.
  5. Zainwestuj w zakup odświeżacza powietrza i włączaj go, kiedy przebywasz w mieszkaniu.
  6. Regularnie sprawdzaj jakość powietrza w Twojej okolicy.

Stężenie smogu jak być na bieżąco z jakością powietrza?

Abyśmy mogli prawidłowo zastosować się do wyżej wymienionych zaleceń, musimy być jednak na bieżąco informowani o jakości powietrza panującej w naszej okolicy. Na szczęście, w Krakowie od kilku lat instalowane są specjalne czujniki monitorujące w czasie rzeczywistym poziom zanieczyszczeń powietrza. Niektóre z nich współpracują także z aplikacją mobilną, którą każdy z nas może całkowicie bezpłatnie zainstalować na swoim smartfonie. Dzięki niej sprawdzimy smog w Krakowie i jego stężenie. Firma Airly.eu umieszczając sieci sensorów w całej Polsce umożliwia każdemu użytkownikowi samodzielne monitorowanie jakości powietrza oraz podjęcie odpowiednich kroków, po to, by smog jak najmniej zagroził naszemu życiu oraz zdrowiu.

Autor: Strona główna