Policja: CZAD - CICHY ZABÓJCA

1 min czytania

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim zagrożenie zatrucia czadem. Warto zachować środki ostrożności, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym , tym samym powoduje problem z jego wykryciem. Powstaje wówczas, gdy coś się spala. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, piece węglowe, gazowe, olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin.

Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, ponieważ powodują stan silnego niedotlenienia m.in. serca i mózgu. Początkowo pojawiają się lekki ból i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, później trudności z oddychaniem, przyśpieszony, nieregularny oddech oraz wymioty. Często również dochodzi do utraty przytomności i jeżeli nie udzielona jest natychmiastowa pomoc cała sytuacja może doprowadzić do śmierci.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie i Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie zachęca do zainstalowania w swoich domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, których podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia nadmiernego jego stężenia w powietrzu. Pozwoli ona na wczesne zasygnalizowanie niebezpieczeństwa, a tym samym szansę na opuszczenie zagrożonego obiektu.

Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie

chrzanow.policja.gov.pl/

chrzanow.policja.gov.pl//pl/aktualnosci/czad-cichy-zabojca-0

Autor: -