CZAD - CICHY ZABÓJCA

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim zagrożenie zatrucia czadem. Warto zachować środki ostrożności, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. 

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym   i bezwonnym , tym samym powoduje  problem z jego wykryciem. Powstaje wówczas, gdy coś się spala. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, piece węglowe, gazowe, olejowe  i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin.

Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, ponieważ  powodują stan silnego niedotlenienia m.in. serca i mózgu.  Początkowo pojawiają się lekki ból  i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, później trudności z oddychaniem, przyśpieszony, nieregularny oddech oraz wymioty. Często również dochodzi  do utraty przytomności i jeżeli nie udzielona jest natychmiastowa pomoc – cała sytuacja może doprowadzić  do śmierci.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie i Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie zachęca do zainstalowania w swoich  domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, których podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia nadmiernego jego stężenia w powietrzu. Pozwoli ona na wczesne zasygnalizowanie niebezpieczeństwa, a tym samym szansę na opuszczenie zagrożonego obiektu.