Obecnie tyko najlepsze lokaty mogą zapewnić atrakcyjne zyski z odsetek. Po ostatnich obniżkach stóp procentowych, oprocentowanie lokat znacząco spadło. Większość z banków już obniżyło oprocentowanie, a można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości zyski z lokat jeszcze bardziej spadną. Jedyną rzeczą, która ratuje oszczędzających na lokatach jest niska inflacja podnosząca realne zyski z oprocentowanych depozytów.

Pomimo spadku oprocentowania wciąż na rynku można znaleźć lokaty, które są opłacalne – biorąc przede wszystkim pod uwagę stosunek ryzyka do stopy zawrotu. Z tego powody postanowiliśmy przyjrzeć się najlepszym ofertom banków. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na wysokości oprocentowania i dostępności lokat. Wyniki naszej analizy prezentujemy poniżej.

Wśród analizowanych ofert za najlepszą uznaliśmy lokatę Idea Banku. Depozyt jest oferowany na okres 3 miesięcy. Oprocentowanie jakie gwarantuje lokata wynosi 4% w skali roku. Dużym atutem tej oferty jest brak konieczności zakładania rachunku bankowego w Idea Bank. Z oferty możemy skorzystać otwierając lokatę przez Internet. Minimalnie na depozyt możemy wpłacić 1000 zł

Równie atrakcyjne oprocentowanie – 4% – oferuje BGŻ Optima. Lokata, podobnie jak w przypadku Idea Banku, jest zakładana na 3 miesiące. Największym atutem tej oferty jest możliwość wypłaty środków pieniężnych przed czasem, wraz z odsetkami. Przypomnijmy, że niemal we wszystkich przypadkach zerwania lokaty przed zakończeniem terminu zapadalności, klient banku traci odsetki. Lokatę można bezproblemowo założyć przez Internet.

Równie ciekawym depozytem terminowym jest Lokata na Start w Getin Banku. Termin zapadalności w tym przypadku wynosi 2 miesiące. Oprocentowanie na jakie mogą liczyć klienci to 3,5%. Maksymalny depozyt jakie możemy wpłacić wynosi 10 tys. zł. Lokata jest oferowana przede wszystkim przez Internet. Ważną informacją jest możliwość zerwania lokaty przed czasem i nie utracenie naliczonych odsetek.

W najbliższym czasie trudno spodziewać się pojawienia lepszych ofert. Alternatywą dla lokat mogą być konta oszczędnościowe. Te w tej chwili gwarantują maksymalne oprocentowanie w wysokości 3%. Póki co najwyżej oprocentowane lokaty bankowe są ciągle opłacalnym rozwiązaniem – głównie ze względu na niski poziom inflacji.