Miłośnicy nocy spędzanych pod gołym niebem doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w takiej chwili dobry śpiwór. W miejscu, w którym nie ma co liczyć na wygodne łóżko i ciepłą kołdrę podstawowym elementem ekwipunku powinien być dobrze skrojony śpiwór, zapewniający ciepło nawet podczas bardzo zimnych dni. Podczas przeglądania asortymentu sklepów z artykułami podróżniczymi, gdy naszym oczom w jednej chwili ukazują się setki różnych modeli śpiworów, może pojawić się spory kłopot z wyborem tego właściwego.

Podstawowy podział śpiworów

Śpiwory dzielimy na letnie, trzysezonowe, zimowe oraz wyprawowe. Pierwszy z nich nadaje się na wyprawy organizowane latem, kiedy to nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania ciała. Poprzez brak zastosowania kołnierza termicznego oraz listwy przy zamku śpiwór ten będzie lżejszy, na czym zyskają nasze plecy podczas niesienia całego ekwipunku.

Kolejnym rodzajem śpiwora jest tzw. mumia czyli taki, który doskonale sprawdzi się podczas wycieczki w góry. Ten rodzaj śpiwora powinien mieć na wyposażeniu kaptur, kołnierz termiczny oraz listwę ocieplającą. Trzeba mieć na uwadze, że rzetelnie wykonany śpiwór będzie sporo ważył, co możemy odczuć podczas niesienia całego bagażu.

Zadaniem śpiworów zimowych jest umożliwienie przespania nocy nawet w temperaturze poniżej 0 stopni. Ten rodzaj śpiworu powinien być wyposażony w dobrej jakości wypełnienie puchowe, które zapewni komfort cieplny przy naprawdę niskich temperaturach.

Dowiedz się zanim dokonasz zakupu

W kupnie śpiwora pomocne mogą okazać się ogólnodostępne rankingi śpiworów (np. http://1rblog.pl/jaki-spiwor-wybrac-najlepsze-spiwory-ranking-top5), dzięki którym wybór śpiwora będzie znacznie łatwiejszy. W zestawieniach dostępnych na rynku modeli porównać możemy najważniejsze cechy śpiwora oraz jakość jego wykonania.

Warto zwrócić uwagę na ceny śpiworów, które w wielu przypadkach przekładają się na ich jakość. Koszt zimowych śpiworów w dużej mierze zależy od materiału, z którego został dany śpiwór wykonany. I tak za puchowe śpiwory przyjdzie nam zapłacić w granicach 800 złotych, natomiast tańsze wersje syntetyczne kosztować będą około 350 złotych. Trzeba również pamiętać, że w tym przypadku te droższe wersje śpiworów będą się cechować większą wagą, co da nam się we znaki w czasie podróżowania z całym ekwipunkiem na plecach.