Diabetes Mellitus, czyli cukrzyca typu drugiego jest bezkonkurencyjna plagą naszych czasów. Przeciwstawić się jej może jedynie nadwaga, bądź otyłość, ale to właśnie one są czynnikami korelującymi dodatnio w zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Choruje na nią już około 3,5 miliona osób na świecie, a wciąż nowe zachorowania pojawiają się jak grzyby po deszczu. Po powyższych danych widać wciąż zwiększający się trend zachorowań, dlatego też lekarze, specjaliści z zakresu żywienia człowieka i epidemiolodzy apelują, by podjąć skuteczne działania, które pomogą opanować te zatrważające zjawisko.

 

Czym charakteryzuje się cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest pewnym zaburzeniem metabolicznym objawiającym się nieprawidłowa gospodarką węglowodanową w organizmie. Symptomami choroby jest stale podwyższony cukier we krwi, czyli hiperglikemia. Ten tym cukrzycy, w odróżnieniu od innych charakteryzuje się również insulinoopornością, czyli niewrażliwością tkanek obwodowych na insulinę, przez co glukoza nie może być zużywana na potrzeby komórkowe. Najgroźniejsze w tej chorobie nie są objawy (które często nie są w ogóle odczuwalne, a schorzenie diagnozowane jest przeważnie podczas rutynowych badań), lecz konsekwencje, a więc powikłania. Jednym z nich są niezwykle groźne makro- i mikroangiopatie, czyli uszkodzenia większych oraz drobnych naczyń krwionośnych, co w zależności od umiejscowienia zmiany, może powodować np. utratę wzroku, poważne problemy z nerkami, jak również zawały mięśnia sercowego, czy udary mózgu.

Powikłania cukrzycy są niezaprzeczalnie bardzo poważnymi schorzeniami, które mogą znacznie zmniejszyć jakość życia chorego, a nawet doprowadzić do zdarzenia śmiertelnego. Aby nie doprowadzić swojego stanu zdrowia do tak podbramkowej sytuacji, należy już zawczasu zadbać o sposób swojego żywienia zaraz po postawieniu diagnozy. Dieta cukrzycowa nie należy do diet prostych. Najlepiej zatem, jeśli zostanie dopasowana do określonego chorego, gdyż terapia farmakologiczna lub insulinoterapia jest bardzo różna i zależy od stopnia wydolności trzustki. Podstawowa zasadą diety cukrzycowej, a raczej z ograniczona ilością węglowodanów łatwo przyswajalnych jest odpowiednia ich podaż w diecie. Według zaleceń powinny stanowić około 40-50 % całkowitej energetyczności diety. Przy układaniu jadłospisów należy uwzględnić ich prawidłowe źródła:

  • Pełnoziarniste pieczywo
  • Makarony razowe i pełnoziarniste
  • Grube kasze np. pęczak czy kasza gryczana
  • Suche nasiona roślin strączkowych
  • Warzywa skrobiowe (ziemniak, cebula)

Białko jest również nie mniej istotnym elementem każdej diety. Jako jego źródło można wymienić chudy drób, naturalne produkty mleczne i jego przetwory, nasiona strączkowe, ryby, czy wysokogatunkowe wędliny (głównie z kurczaka i indyka). Jeśli mowa o tłuszczach, to powinny być przeważnie spożywane na surowo w postaci wszelakiego rodzaju olejów roślinnych, jako świetny dodatek do zup, sosów, dressingów i do sałatek.

Mówiąc o diecie cukrzycowej nie można nie nadmienić o jej fantastycznych właściwościach redukujących masę ciała. Jest to dieta normoglikemiczna, czyli wyrównująca stężenia glukozy we krwi, tym samym zapobiegająca jej nadmiernym wahaniom. Właśnie na tej podstawie planuje się wszystkie diety odchudzające, gdyż głównym czynnikiem odpowiadającym za nasze podjadanie i sięganie po wysoko energetyczne przekąski są właśnie zbyt liczne i duże wahania cukru we krwi. Dlatego też dieta ta służy nie tylko diabetykom, ale także osoba chcącym zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Aby dobrze zaplanować dietę, warto zwrócić się w tym celu o pomoc do specjalisty. W tym celu, pomocną dłoń wysuwa portal DIETMAP.PL, który wśród bogatej oferty planów żywieniowych, dysponuje również dietą cukrzycową. Jest ona skomponowana i zbilansowana przez dietetyków klinicznych, dzięki czemu można być pewnym, że dieta jest spójna ze wszystkim założeniami oraz, że dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych i witamin. Dodatkowo, portal dysponuje swoją aplikacja mobilną, dzięki czemu wytrwałe bycie na diecie będzie dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Warto zadbać o swoje zdrowie i robić to z pomocą profesjonalistów. Możemy być wtedy pewni, że kwestią czasu jest tylko osiągnięcie zamierzonego celu.