Nowi żołnierze na Rynku – 11. MBOT powiększa szeregi

2 min czytania
Nowi żołnierze na Rynku – 11. MBOT powiększa szeregi

FOT. Urząd Miasta w Trzebini

W środku miasta, na brukowanym Rynku, mundury i orkiestra stworzyły scenę poważnego rytuału – prosto z pola szkoleniowego weszli w szeregi wojskowi w różnym wieku. W Trzebini słychać było brawa, marsz i kroki kompanii honorowej; to była chwila podsumowania intensywnego treningu i początek służby dla kilkudziesięciu osób. Uroczystość miała wyraźny, lokalny charakter i przyciągnęła przedstawicieli władz oraz formacje mundurowe.

  • Na Rynku w Trzebini ślubowali po tygodniach szkolenia
    1. MBOT – kto dołączy i gdzie będą ćwiczyć dalej

Na Rynku w Trzebini ślubowali po tygodniach szkolenia

Podczas ceremonii na placu miejskim, odbytej w obecności zaproszonych gości, swoje słowa przysięgi złożyło blisko 70 osób, w tym 10 kobiet. Uroczystość była zwieńczeniem szkolenia podstawowego, potocznie nazywanego „szesnastką”, którego częścią był końcowy egzamin – „pętla taktyczna”. Obecni byli m.in. Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Marcin Siudziński oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, a obecność władz podkreślała rangę wydarzenia.

Oprawę ceremoniom dała Orkiestra Reprezentacyjna i Kompania Honorowa Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej, a pokaz musztry paradnej zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini im. Batalionu „Parasol”. Na placu stanęła także grupa osób, które zakończyły 8-dniowe szkolenie wyrównawcze – było to ponad 25 żołnierzy, wspierających przysięgających w tym ważnym momencie.

11. MBOT – kto dołączy i gdzie będą ćwiczyć dalej

Nowo zaprzysiężeni zostaną przydzieleni do pododdziałów 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” i w najbliższym czasie wezmą udział w szkoleniach rotacyjnych. Trafią do jednostek stacjonujących w miejscach, które wzmocnią obronność regionu:

  • Rząska
  • Niedźwiedź
  • Oświęcim
  • Tarnów
  • Limanowa

Przyjęcie do struktur brygady było efektem projektu zimowego „Ferie z WOT” oraz końcowych sprawdzianów praktycznych – to proces, który łączy naukę podstawowych umiejętności z realną gotowością do działań.

Wszystkim, którzy rozważają wstąpienie do Terytorialsów, organizacja przypomina o możliwości kontaktu przez Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR) oraz oficjalne kanały rekrutacyjne Wojska Obrony Terytorialnej.

Ceremonia w Trzebini pokazała, że formacja rozwija się nie tylko liczebnie, ale i organizacyjnie – większa liczba żołnierzy oznacza częstsze ćwiczenia rotacyjne i silniejsze powiązania z lokalnymi instytucjami. Dla miasta to także więcej wydarzeń o charakterze publicznym, okazji do współpracy służb i szansa dla chętnych na szkolenie oraz służbę w rejonie.

na podstawie: UM Trzebinia.

Autor: krystian