Zastrzeganie PESEL w aplikacji mObywatel: kampania Ministerstwa Cyfryzacji rusza
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nową funkcję, która pozwala obywatelom na zastrzeganie swojego numeru PESEL. Inicjatywa ta ma na celu ochronę przed oszustwami finansowymi i jest dostępna od czerwca 2024 roku. Przedstawiamy szczegóły i korzyści wynikające z tej usługi.
  1. Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL
  2. Ochrona przed oszustwami finansowymi
  3. Obowiązek sprawdzania statusu PESEL przez firmy

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową kampanię informacyjną, która ma na celu edukację obywateli na temat korzyści płynących z zastrzegania numeru PESEL. Usługa ta, dostępna w aplikacji mObywatel, umożliwia blokadę numeru PESEL, co skutecznie chroni przed próbami wyłudzeń finansowych.

Od połowy listopada 2023 roku obywatele mogą już korzystać z tej funkcji. Jednak od 1 czerwca 2024 roku, firmy i instytucje będą miały obowiązek sprawdzania statusu numeru PESEL przed udzieleniem kredytu lub pożyczki. To kluczowy krok w walce z oszustwami, które w ostatnich latach stały się bardzo powszechne.

Zastrzeż PESEL to funkcja, która pozwala na natychmiastowe zablokowanie numeru PESEL za pomocą aplikacji lub serwisu internetowego. Dzięki temu, potencjalni oszuści nie będą mogli wykorzystać naszych danych do wzięcia kredytu lub zakupów na raty na nasze nazwisko. "Zależy nam na tym, by przy jej promocji działać ponad wszelkimi podziałami, przede wszystkim tymi politycznymi" – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji.

Wprowadzenie obowiązku sprawdzania statusu PESEL przez firmy i instytucje ma na celu dodatkowe zabezpieczenie obywateli przed oszustwami. To praktyczne rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i może znacząco zmniejszyć liczbę przypadków wyłudzeń w Polsce.


Według informacji z: Urząd Miejski w Alwerni