Od 1 stycznia mieszkańcy Trzebini oraz Chrzanowa i Libiąża za odbiór odpadów zapłacą 23 zł od osoby. Pod warunkiem, że segregują śmieci. Bo jeśli nie, opłata wzrośnie do 46 zł.

zgromadzenie związku

Nowe stawki za śmieci członkowie zgromadzenia zatwierdzili w czwartek

W czwartek zgromadzenie Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie przyjęło nowe stawki za śmieci. Cennik będzie obowiązywał od stycznia przez kolejnych osiem miesięcy. O wysokości opłaty po 31 sierpnia zadecyduje wynik następnego przetargu.

Powodem wzrostu cen za śmieci – jak tłumaczy Piotr Jaskólski, przewodniczący Zarządu ZMGK – jest m.in. decyzja ministra środowiska podwyższająca tzw. opłatę marszałkowską, czyli kwotę jaką należy zapłacić za każdą tonę odpadów trafiającą na składowisko. Od stycznia będzie wynosiła 270 zł, czyli o 100 zł więcej niż obecnie. Ponadto, wzrost cen usług, bo wzrasta płaca minimalna czy wzrost cen energii. Rośnie też ilość odbieranych odpadów. Od stycznia trzeba będzie wyposażyć mieszkańców domów jednorodzinnych i bloków w specjalne pojemniki do zbierania resztek jedzenia, pozostałości z owoców i warzyw czy odpadów zielonych (jeśli nie będą oddzielnie kompostowane). To też generuje koszty.

co się składa na opłatę za śmieci

główne przyczyny wzrostu opłaty

Więcej informacji na stronie ZMGK

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.