Warto przypomnieć, że pierwsza trzebińska strefa aktywności gospodarczej obejmuje teren o łącznej powierzchni 42 hektarów oraz ponad dwa kilometry nowych i zmodernizowanych dróg wraz z infrastrukturą techniczną oddanych do użytku przedsiębiorców i mieszkańców. Wedle zapisów we wniosku apelacyjnym o dofinansowanie budowy strefy, do końca 2018 roku na jej obszarze mają znaleźć zatrudnienie 242 osoby. SAG budowana była w systemie zaprojektuj i wybuduj przez krakowski oddział Przedsiębiorstwa Budowlanego MK-BUD z Królówki.  Koszt zrealizowanej inwestycji to blisko 8,5 miliona złotych zł, z czego prawie 7 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane przez gminę w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

- Wykonane w ramach tej inwestycji przedłużenie ulicy Ochronkowej od ronda przy dawnej Gumowni do skrzyżowania z ulicami: Kościuszki i Krakowskiej pozwoli wielu zmotoryzowanym, zwłaszcza w godzinach komunikacyjnego szczytu, na ominięcie zatłoczonej ulicy Kościuszki i skrócenie czasu przejazdu pomiędzy centrum miasta a rejonem dworca PKP – mówi Robert Siwek, specjalista ds. komunikacji trzebińskiego magistratu. Nowe drogi dojazdowe, kanalizacja, chodniki, oświetlenie to nie wszystko. - Nowozbudowane jak i zmodernizowane drogi na obszarze strefy z jednej strony przyczynią się do usprawnienia i poprawy warunków dojazdu do już działających w tym miejscu firm, a z drugiej strony pozwolą na komunikacyjne udostępnienie terenów inwestycyjnych we wspomnianej strefie, do których dotychczas nie było dojazdu, co umożliwi ulokowanie się w tym miejscu nowych podmiotów gospodarczych – wyjaśnia burmistrz, Stanisław Szczurek.

To jednak tylko pierwszy krok w gospodarczej rozbudowie Trzebini. W kwietniu ruszyła bowiem budowa drugiej strefy gospodarczej miasta. Znajdować się będzie ona pomiędzy autostradą A4, a ulicą Tuwima na tzw. Miechowie. Prace zakończyć się mają w grudniu tego roku. Szacuje się, że prace znajdzie tu blisko 300 osób. Trzecia ze stref znajdować się będzie terenach po byłych Zakładach Surowców Ogniotrwałych w Górce.  Powstać ma tam 146 nowych miejsc pracy. - Zależy nam na tworzeniu odpowiedniego klimatu dla rozwoju gospodarczego w Trzebini oraz organizacji profesjonalnych stref aktywności gospodarczej. Te działania powinny z czasem przynieść pozytywne efekty w postaci nowych inwestycji gospodarczych, a co za tym idzie winny zaowocować nowymi miejscami pracy i dodatkowymi wpływami do gminnego budżetu - podsumowuje burmistrz.

 

 Fot. Robert Siwek