Rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w Małopolsce
W dniach od 27 września do 4 października 2024 roku na terenie powiatu chrzanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. O tej ważnej inicjatywie informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, w oparciu o zalecenia Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Cel i sposób przeprowadzenia akcji szczepień

Akcja ma na celu ochronę nie tylko populacji lisów, ale również zdrowia mieszkańców, poprzez ograniczenie ryzyka wystąpienia wścieklizny. Szczepienia będą realizowane w całym województwie małopolskim, a ich przeprowadzenie odbędzie się poprzez rozrzucenie szczepionek z samolotów. Dzięki takiej metodzie, dotarcie do trudno dostępnych obszarów stanie się znacznie prostsze, co zwiększy efektywność całej akcji.

Charakterystyka szczepionki i zalecenia dla mieszkańców

Szczepionka, która będzie używana w trakcie akcji, ma postać krążka lub prostopadłościanu o zielonobrązowym kolorze i intensywnym zapachu rybnym. Wewnątrz znajduje się blister aluminiowo-plastykowy wypełniony płynem. W związku z tym, w okresie szczepień, mieszkańcy są zobowiązani do przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, należy unikać podnoszenia, dotykania czy rozłamywania szczepionki. W przypadku kontaktu z nią, należy natychmiast umyć te miejsca wodą i mydłem oraz skontaktować się z lekarzem.

Ochrona zwierząt domowych i gospodarskich

Bezpieczeństwo zwierząt domowych podczas akcji jest niezwykle istotne. Właściciele psów i kotów powinni zachować szczególną ostrożność, nie wypuszczając ich bez opieki przez cały czas trwania szczepień oraz przez 14 dni po ich zakończeniu. W trakcie spacerów należy prowadzić psy na smyczy i w kagańcu. W przypadku kontaktu zwierząt z szczepionką, konieczne jest zgłoszenie tego do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące szczepienia lisów można uzyskać u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chrzanowie. Akcja ta jest ważnym krokiem w kierunku ochrony zdrowia publicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Zachęcamy wszystkich do współpracy i przestrzegania wydanych zaleceń.


Opierając się na: PCZK w Chrzanowie