Prawo energetyczne – kiedy pomoc prawnika będzie niezbędna?

Jest wiele gałęzi prawa, w których specjalizują się prawnicy. Jedną z nich jest prawo energetyczne kształtujące funkcjonowanie polskiego rynku energii. Z uwagi na jego dynamiczny rozwój, uczestniczący w nim inwestorzy wciąż stają przed nowymi wyzwaniami i obostrzeniami. Na szczęście w wielu sytuacjach mogą oni liczyć na pomoc doświadczonych prawników, wykwalifikowanych w tym obszarze prawa.

Kto może skorzystać z pomocy prawnika?

Usługi prawne dotyczące prawa energetycznego są dedykowane wszystkim uczestnikom tego rynku, zarówno po stronie odbiorców, jak i dostawców czy sprzedawców. Zazwyczaj korzystają z nich przedsiębiorcy działający w sektorze energetycznym, czyli deweloperzy spółek energetycznych, operatorzy sieciowi czy wytwarzający, sprzedający i dystrybuujący energię. Bywa, że o swoje prawa walczą odbiorcy energii lub podmioty finansujące i inwestorzy i wtedy także niezbędna będzie pomoc dobrego prawnika, znającego zawiłości prawa energetycznego.

Zakres usług świadczonych przez prawników

Prawnicy specjalizujący się w prawie energetycznym oferują bardzo szeroki wachlarz usług. Można podzielić je na kilka głównych kategorii:

  • realizowanie obowiązków regulacyjnych – wdrażanie regulacji, kontrolowanie procesów, interpretowanie przepisów dystrybucji energii elektrycznej,
  • reprezentowanie klientów w sporach regulacyjnych, w tym postępowania przed URE,
  • interpretowaniu prawa energetycznego – obowiązkowe sprawozdania, wpisy do rejestrów, koncesje,
  • doradztwo w zakresie finansowania projektów energetycznych.

Sprawy z zakresu prawa energetycznego są na tyle złożone, że zazwyczaj wymagają bardziej wnikliwej i złożonej analizy. Tylko wtedy można kompleksowo spojrzeć na problem klienta i zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą dla niego najbardziej korzystne.

Funkcjonowanie i zmiany na rynku energetycznym

Czasem przedsiębiorcy i osoby prywatne nie zdają sobie sprawy z tego, że ich problem może rozwiązać dobry prawnik. Borykają się z nim sami, narażając się tym samym na błędy – często kosztowne. Bowiem rynek energetyczny jest regulowany wieloma przepisami, które podlegają ciągłym nowelizacjom. Trzeba śledzić nie tylko zmiany w przepisach prawa energetycznego, ale też być na bieżąco z prawem handlowym, cywilnym i prawem konkurencji.

Kiedy udać się do prawnika w sprawie energetycznej?

Sprawy odnoszące się do rynku energetycznego powinny być konsultowane z prawnikami wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie. Można:

  • zasięgnąć porady prawnej w kwestii ubiegania się o koncesję, uzyskania koncesji czy zezwolenia na prowadzenie działalności, zmianę jej zakresu, profilu,
  • zamówić obowiązkowe sprawozdanie,
  • uzyskać pomoc przy opracowywaniu wewnętrznych procedur i wdrażaniu obowiązujących regulacji.

Także wtedy, gdy przedsiębiorca otrzyma karę finansową lub zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień, może poprosić prawnika o to, aby reprezentował jego interesy. Dotyczy to też osób mających problem z przyłączem do sieci energetycznej czy zmiany dostawcy energii elektrycznej.