Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wstrząsami 29 lutego
Mieszkańcy naszego regionu mogli poczuć się nieco zaniepokojeni w ostatnich dniach, gdy ziemia pod ich stopami drgnęła nie raz, ale dwa razy. Najnowsze doniesienia z zakresu geologii i geofizyki przynoszą szczegóły tych zjawisk, które miały miejsce na terenie górniczym. Oto co powinniśmy o nich wiedzieć.
  1. Wstrząs z terenu ZG "Janina" w Libiążu zarejestrowano 29.02.2024 o 03:31. Jego energia osiągnęła 3 x 105J, a magnituda 1,94.
  2. Poprzedniego dnia, 28.02.2024 o 18:11, nastąpił wstrząs na obszarze ZG "Sobieski" w Jaworznie. Energia tego wstrząsu wyniosła 1 x 106J, a magnituda 2,21.
  3. Informacje te pochodzą z badań przeprowadzonych przez Główny Instytut Górniczy w Katowicach.

Przyroda nigdy nie przestaje nas zaskakiwać, a ziemia pod naszymi nogami przypomina o swojej nieprzewidywalności. Ostatnie zdarzenia geologiczne w naszym regionie, dokładnie zanotowane przez specjalistów z Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach, stanowią dla nas przypomnienie o dynamicznym świecie, w którym żyjemy.

W nocy z 28 na 29 lutego, kiedy większość z nas spokojnie spoczywała, ziemia pod Libiążem delikatnie się zatrzęsła. Wstrząs, który miał miejsce o 03:31, został zarejestrowany z energią 3 x 105J i magnitudą 1,94 w skali Richtera. Choć był to zjawisko łagodne, przypomina o aktywności geologicznej w naszym regionie.

Nie był to jedyny wstrząs, który odnotowaliśmy w tym czasie. Poprzedniego dnia, 28 lutego, o godzinie 18:11, inny obszar naszego regionu, tym razem w Jaworznie, także doświadczył drgań. Z terenu ZG "Sobieski" nadeszły informacje o wstrząsie o energii 1 x 106J i magnitudzie 2,21. Ta większa siła wibracji na pewno została zauważona przez mieszkańców najbliższych okolic.

Oba te zdarzenia, choć nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców, przypominają o znaczeniu monitorowania aktywności sejsmicznej, szczególnie w obszarach górniczych. Dzięki współpracy z Głównym Instytutem Górniczym w Katowicach, możemy być na bieżąco z tym, co dzieje się pod powierzchnią ziemi, co z kolei pozwala na lepsze przygotowanie i reagowanie na potencjalne zagrożenia.

W kontekście tych zdarzeń, warto zwrócić uwagę na znaczenie edukacji i świadomości sejsmicznej wśród mieszkańców. Zrozumienie, jak działają wstrząsy i jakie mogą mieć konsekwencje, jest kluczowe dla budowania odporności społecznej na takie zjawiska. Współpraca lokalnych władz, instytucji naukowych oraz społeczności jest fundamentem, na którym można oprzeć skuteczne zarządzanie kryzysowe w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nami natura.


Źródło: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego