Policja apeluje o ostrożność!

Jesteśmy w okresie przedświątecznym. Dla wielu z nas, to czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów w związku z tym Policja apeluje o ostrożność i czujność. Okresy poprzedzające święta, to czas szczególnej aktywności dla złodziei, zróbmy zatem wszystko, aby nie stać się ich ofiarą.

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży dobrze jest przestrzegać poniższych zasad:

1. Należy mieć przy sobie w portfelu kwotę pieniędzy, którą faktycznie zamierzamy wydać i obserwować swoją torebkę, trzymajmy ją tylko  z przodu a nie z  boku i  tyłu, torebka powinna być zamknięta, najlepiej przytrzymywana ręką. Nie powinniśmy  brać rzeczy zbędnych w trakcie zakupów tj. dokumentów np. paszportu, dowodu osobistego. Nie okazujmy zawartości portfela dla przestępcy, to sygnał, że może się „obłowić”.

2. W kieszeniach kurtki czy płaszcza nie nośmy dokumentów i pieniędzy, bo tam złodziej ma łatwy dostęp. Unikajmy tłoku, który mogą wykorzystać kieszonkowcy, oni często sami robią sztuczny tłum, by kogoś okraść. Podczas przedświątecznych zakupów na bazarach, w miejscach gęsto zaludnionych zwracajmy uwagę na przenoszone przez siebie mienie. Jeśli czujemy, że ktoś na nas napiera, ciągnie za torebkę, saszetkę, przyciągnijmy ją do siebie i osłońmy rękami. Nie nośmy portfela w plecaku, gdyż nie wiemy, co dzieje się za naszymi plecami, oprócz tego łatwo z karty bankomatowej znajdującej się w plecaku dokonać kradzieży danych karty. Dobrze jest mieć obok karty, z której korzystamy - drugą, może być nawet nieaktywna, jej obecność uniemożliwi odczytanie danych złodziejowi.

3.Wybierajac gotówkę z bankomatu zasłaniajmy dłonią wbijany na klawiaturze pin,  aby uniemożliwić złodziejowi jego odczytanie.Jeśli w bankomacie,  z którego zazwyczaj korzystamy coś wzbudza nasz niepokój, np. zauważymy wypukłą nakładkę zaniechajmy wybierania gotówki i wybierzmy inny bankomat. W tym przypadku należy powiadomiś bank. 

4. Robiąc zakupy w marketach, nie należy odkładać torebki, torby lub saszetki z pieniędzmi na koszyk lub gdzieś obok, bo wybierając towar, czy płacąc przy kasie można zapomnieć o swoich rzeczach,  a to niepowtarzalna okazja dla złodzieja. 

5. Trzeba uważać na tzw. domokrążców. Takie osoby zazwyczaj działają w grupie. Jedna oferuje towar, pozostali moga w tym czasie plądrować mieszkanie.  Poza tym oferowany towar może być niepełnowartościowy, bez możliwości reklamacji, albo pochodzić z niewioadomego źrówdła.  Obca osoba wpuszczona do mieszkania, nie musi mieć dobrych zamiarów. Nie należy udostępniać obcym pomieszczeń mieszkania typu toaleta, to często pretekst żeby „pokręcić” się i przeszukać mieszkanie ofiary. Nie zostawiajmy przypadkowych gości w przedpokoju kiedy np. poproszą o szklankę wody.

6. Profesjonalni złodzieje przygotowują się dużo wczesniej, często prowadzą obserwację przed kradzieżą i poznają nasze zwyczaje, np. o której godzinie wychodzimy i wracamy z pracy, kiedy wybieramy się na zakupy, starają się zdobyć informacje, czy wyjeżdżamy na święta poza naszą miejscowość. Trzeba zwracać uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu domu, na głuche telefony, należy pouczyć dzieci, aby nie zdradzały szczegółów planu światecznego.  

7.W dobie powszechnej cyfryzacji i aktywności na portalach internetowych bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu. Chrońmy także dane o wyposażeniu, wystroju naszego domu, statusie finansowym, rozkładzie dnia - to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiar. Starajmy się nie logować na naszą pocztę lub konto bankowe w miejscach publicznych, gdzie jest darmowe Wi-Fi,  istnieją cyber - przestępcy, którzy w takich miejscach moga przechwycić nasze dane i wykorzystać do opróżnienia naszych kont bankowych. 

8.Jeśli wyjeżdżamy, poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę żeby czuwała nad naszym mieszkaniem. Istotne jest, aby sąsiedzi reagowali na każde niepokojące hałasy.

Policja życzy udanych i bezpiecznych zakupów przedświątecznych.