Nowy blask kapliczki Matki Bożej Gidelskiej w Kwaczale dzięki funduszom z konkursu
Kapliczka Matki Bożej Gidelskiej przy ul. Widokowej przejdzie gruntowny remont konserwatorski. Mieszkańcy wyrażają radość z nadchodzących zmian, podkreślając znaczenie historyczne i kulturowe obiektu.
  1. Remont kapliczki Matki Bożej Gidelskiej.
  2. Wsparcie finansowe z konkursu i gminy Alwernia.
  3. Historia kapliczki i jej poprzednie renowacje.
  4. Planowana przyszłoroczna msza w odnowionej kapliczce.

W ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2024” przyznano 30 tys. zł na renowację kapliczki Matki Bożej Gidelskiej, a gmina Alwernia dołoży drugie tyle. Obiekt przy ul. Widokowej czeka gruntowny remont, który obejmie także ołtarz z 1925 roku.

Pan Jerzy Bachowski, obecny opiekun kapliczki, z dumą wspomina swoje starania o pozyskanie funduszy na ten cel. – Wiele lat zabiegałem o remont tej małej świątyni. Dopiero dzięki wsparciu i zaangażowaniu Pani Burmistrz udało się pozyskać pieniądze na ten cel – mówi Bachowski.

Kapliczka, położona około 500 metrów od wzgórza Kamionka Mała, znajduje się na międzynarodowym szlaku Greenaways Kraków-Wiedeń i jest największą murowaną kapliczką w gminie. Właścicielami obiektu są Barbara i Krzysztof Dudek, a kapliczka jest użyczona gminie Alwernia. Od lat stanowi ważny punkt na mapie duchowej lokalnej społeczności.

Pan Henryk Kędziora, mieszkaniec Kwaczały, podkreśla znaczenie kapliczki dla lokalnej społeczności. – Raz w roku w kapliczce odbywa się majówkowa msza święta – przypomina, dodając, że kilka lat temu ktoś ukradł cenny obraz Matki Bożej Gidelskiej. Na szczęście policja odzyskała dzieło sztuki, które po odrestaurowaniu trafiło do kościoła w Kwaczale, a kopię umieszczono w kapliczce.

Kapliczka ma kształt litery L z mini zakrystią, a w jej szczycie wbudowano żeliwny krzyż. W 1975 roku remont zniszczonej kapliczki sfinansowała rodzina Feliksików, a wyremontował ją Franciszek Mazgaj, mieszkaniec Kamionki Dużej. Kolejne remonty miały miejsce później. Kapliczka służy mieszkańcom okolicznych miejscowości, w tym Kamionki Małej, Kamionki Dużej, Bolęcina i Kwaczały.

Henryk Kędziora zwraca również uwagę na inne obiekty wymagające pilnej renowacji. – Pilnego remontu oczekują jeszcze dwie kapliczki w Kwaczale: na ul. Jana Pawła i ul. Wyszyńskiego, gdzie mszę odprawił kardynał Karol Wojtyła – zaznacza. Już w przyszłym roku w maju zaprasza na mszę do odrestaurowanej kapliczki.


UM Alwernia