Jak przebiega montaż rekuperacji?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej otrzymujemy stały dostęp do świeżego powietrza oraz ogrzewamy je. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie kosztów ogrzewania całego budynku. Jest to rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w nowoczesnych domach. Rekuperacja to idealna propozycja dla tych, którzy chcą zainwestować w energooszczędny budynek. Przed zakupem takiego urządzenia warto dowiedzieć się jak przebiega montaż instalacji.
Proces montażu rekuperacji
Trzeba pamiętać o tym, że montaż rekuperacji przebiega etapowo. Na samym początku wykonuje się instalację wentylacyjną. W tym celu rozprowadza się przewody wentylacyjne. Później należy wykonać punkty zarówno nawiewne, jak i wywiewne, a samą instalację należy podłączyć do sterownika. Na samym końcu reguluje się system na końcówkach kanałów za pomocą anemometru. Montaż takiej instalacji może być skomplikowany, dlatego poleca się skorzystanie z pomocy fachowców. Więcej na temat montażu rekuperacji dowiesz się tutaj:
Przede wszystkim nie możemy zabierać się za instalację systemu bez odpowiedniego projektu. Powinien on uwzględniać parametry urządzenia oraz rozprowadzenie kanałów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że cała instalacja będzie wydajna. Dobranie zbyt dużej mocy do rekuperatora może spowodować tym, że urządzenie będzie pobierać więcej energii. Prowadzić to będzie do o wiele wyższych rachunków za prąd. Konieczne jest więc dobranie odpowiedniego rekuperatora, który w 100% będzie spełniał nasze potrzeby.
Więcej na https://karino.pl/
Odpowiednie przewody
Podczas montażu rekuperacji musimy również pamiętać o dobraniu odpowiednich przewodów. Ważne jest także ich zaizolowanie w konkretnych odcinkach. Powinniśmy więc zdecydować się na sztywne rury o gładkiej powierzchni wewnętrznej, ponieważ zapewnią nam one optymalne opory przepływu powietrza. Izolacja przewodów w nieogrzewanych miejscach jest ważna, ponieważ w innym przypadku może dojść do skraplania się pary wodnej, co doprowadza do utrudnienia przepływu powietrza.
Cyrkulacja powietrza
Konieczne jest także zagwarantowanie przepływu powietrza między pomieszczeniami. Cyrkulacja jest bardzo ważna w rekuperacji, dlatego warto zadbać o zastosowanie kratek wentylacyjnych, czy nawet podcięć w drzwiach. W ten sposób sprawimy, że rekuperacja będzie o wiele bardziej wydajniejsza. Skorzystanie z usług fachowców pomoże nam odpowiednio przygotować projekt pod tym względem.
Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnych domów. Na taki system powinny zdecydować się osoby, którym zależy na ekologii oraz oszczędnościach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zadba również o nasze zdrowie. Dzięki specjalnym filtrom w urządzeniu nawiewane powietrze będzie świeże. Więcej o filtrach dowiesz się z tego filmu
W ten sposób otrzymujemy stały dostęp do czystego powietrza z zewnątrz. Odpowiednio przygotowana instalacja rekuperacji pozwoli nam obniżyć wydatki na ogrzewanie domu.
Autor: Materiał partnera