tapety pokojowe

Wykorzystanie tapet na ścianach cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Tak, jak dawniej stanowiły one główne wypełnienie przestrzeni ściennych, tak z biegiem czasu zastąpiły je farby. Dziś na nowo jednak tapety pokojowe wchodzą do łask i wykorzystywane są one przez ludzi stawiających na nowoczesność, oryginalność i ciekawy design. Z pomocą tapety nadamy pomieszczeniu zupełnie nowego wyglądu, bez wydawania fortuny zmienimy wystrój pomieszczeń, a do tego ukryjemy wszelkie nierówności i krzywizny na ścianach.

Rodzaje tapet

Patrząc na rodzaje tapet, wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. Różnią się one między sobą materiałem, sposobem przyklejania, grubością czy przeznaczeniem. Wybierając tapety pokojowe, należy w pełni dostosować je do swoich oczekiwań i potrzeb. Rynek ma więc nam do zaoferowania między innymi: tapety papierowe, które są najbardziej popularne, ale również tapety na flizelinie, winylowe, z włókna szklanego, tapety typu raufaza czy też fototapety. Dobrze jest poznać ich specyfikację, by na tej podstawie dokonać najlepszego z możliwych wyboru.

Jakie akcesoria musimy mieć w posiadaniu?

Kluczowe znaczenie mają bez wątpienia akcesoria, jakich potrzebować będziemy do położenia tapety w pokoju. Najważniejsze z pewnością znajdziemy w garażu czy też na strychu. Niezbędne będą więc dwa wiadra, jedno na wodę, a drugie na klej, a do tego gąbka do zmywania śladów kleju. Koniecznymi będą również ostre nożyczki, uniwersalny nożyk, papier ścierny, szpachelka i poziomica. To większość z nas posiada w swoim wyposażeniu w warsztacie majsterkowicza. Co zaś trzeba kupić, jeśli jesteśmy początkowymi fachowcami i nie zakładaliśmy nigdy wcześniej tapety ściennej? Na pewno szczotkę do dociskania tapety, gumowy wałek oraz pędzel do nakładania kleju. Dobrze jest też załatwić sobie stół, na którym można tapetę ułożyć, odpowiednio ją dociąć, a następnie też i posmarować klejem. Oczywiście niezbędne będą także schodki lub drabina, by móc w bezpieczny sposób zacząć przyklejanie tapety na tych najwyższych wysokościach.

Odpowiedni klej do tapet

Wybór odpowiedniego kleju odgrywa niezwykle ważną rolę. Powinniśmy kupić go dopiero po wybraniu tapety, a nie przed nią, bowiem źle dobrany może powodować, że ta zacznie się odklejać, zjeżdżać czy też odkształcać.W przypadku tapet papierowych, klej uniwersalny jak najbardziej spełni swoje zadania. Jeśli jednak wybierzemy na przykład tapety winylowe, flizelinowe czy z włókna szklanego, wówczas konieczny będzie klej, który ma wzmożoną przyczepność i siłę.

Tapetowanie - krok po kroku

Jednym z kluczowych elementów, jest przygotowanie samej ściany do nałożenia na nią tapety. W jednym przypadku należy zastosować szpachlówkę gipsową, w innym preparat gruntujący. Jeśli ściana jest narażona na większą wilgotność, wówczas należy położyć warstwę wodoszczelnej zaprawy, a w przypadku, gdy była wcześniej malowana, konieczne jest jej odtłuszczenie.

Kiedy już wszystko jest gotowe, tapety pokojowe mogą powoli pojawiać się na ścianie. Kluczowe znaczenie ma oczywiście przycięcie pasków. Jedni od razu przycinają wszystkie elementy na ścianę, inni robią to na bieżąco. Jeśli chcemy otrzymać perfekcyjnie dopasowany wzór, na pewno druga opcja będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Warto przy zakupie postawić na kilka dodatkowych rolek, szczególnie, jeśli zależy nam na dosztukowaniu odpowiedniego wzoru. Co dalej?

Następnym krokiem jest samo klejenie. Należy warstwę kleju równomiernie za pomocą pędzla rozprowadzić na powierzchni tapety. Nakładanie powinno odbyć się od środka pasa, w kierunku jego brzegów. W ten sposób nadmiar kleju nie będzie wypływał w trakcie dociskania tapety do ściany. Kiedy całość jest rozprowadzona, górną, jak również i dolną część należy złożyć do środka tapety, oczywiście warstwą posmarowaną klejem. Tapetę przykładamy do ściany na około 2 - 3 centymetry nad sufitem, a następnie rozkładamy pierwszą część złożonego pasa. Jeśli wszystko ułożone jest równomiernie, można docisnąć tapetę do ściany, wygładzić ją szczotką lub suchą szmatką. Następnym krokiem jest rozłożenie drugiej części tapety od dołu, przytrzymując przy tym górę, aby się nie ześlizgnęła. Tutaj należy zastosować takie same czynności, jak powyżej. Wszelkie kolejne fragmenty należy przykleić w taki sam sposób. Jeśli tapety ścienne nie mają konkretnego wzoru, nie musimy go dopasowywać do pozostałych fragmentów, ale w przypadku, gdy ten wzór jest, wtedy czeka nas nieco zabawy, tak, aby wszystkie elementy móc ze sobą w odpowiedni sposób połączyć, tworząc przy tym jednolitą całość. Z pewnością początki mogą być stresujące, ale z pewnością, z pomocą filmików instruktażowych i powyższych rad, wszystko będzie możliwe do wykonania.

Każdy z nas, nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jest w stanie samodzielnie taką tapetę na ścianie położyć. Wystarczy zapoznać się z powyższymi radami, zakupić odpowiednie tapety pokojowe i krok po kroku zająć się realizacją wykończenia.