Jak kupić akumulator samochodowym który Cię nie zawiedzie

W zależności od warunków eksploatacji oraz modelu, żywotność akumulatora wynosi średnio 4-6 lat. Jak każda bateria z czasem ulega zużyciu, po czym należy go wymienić. Kupując nową baterię samochodową warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta danego pojazdu lub po prostu zdać się na wiedzę sprzedawcy bądź mechanika. Wybierając nowy akumulator samemu, weźmy natomiast pod uwagę kilka kluczowych cech, charakteryzujących daną baterię.

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Jeżeli nie wiemy, jaki akumulator samochodowy wybrać, zwróćmy uwagę na jego rodzaj. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów baterii samochodowych.

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe (SLA). Są to tanie akumulatory, które posiadają ołowianą katodę i anodę wytworzone z tlenku ołowiu zanurzonego w płynnym elektrolicie z roztworu kwasu siarkowego. Ich żywotność jest stosunkowo długa, a same urządzenia są odporne na głębokie rozładowanie. Nowoczesne akumulatory SLA są bezobsługowe, więc nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu.
  • Akumulatory ECM/ABF/EFB. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe nowszego typu. Ich katody oraz anody wykonane są z wapnia, ołowiu i cyny. Dzięki temu są 2-krotnie bardziej wydajne niż baterie SLA. Nie tolerują one jednak głębokiego rozładowania, więc przy dłuższym nieużywaniu auta należy podłączyć je do prostownika.
  • Akumulatory żelowe. Są on podobne w budowie do akumulatorów SLA, jednak posiadają dodatek krzemionki w elektrolicie. Ich zaletą jest odporność na przechyły oraz wstrząsy, do wad należy natomiast niska sprawność w temperaturze ujemnej. Właśnie dlatego rzadko wykorzystywane są do samochodów osobowych, częściej natomiast do motocyklu oraz przyczep kempingowych.
  • Akumulatory AGM. Są to baterie, gdzie elektrolit wchłonięty jest przez separatory z mikrowłókien polimerowych lub szklanych. Są one nawet do trzech razy bardziej wydajne niż zwykłe baterie. Stosuje się je m.in. w samochodach z układem odzyskiwania energii lub systemem start-stop. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Wybierając odpowiedni akumulator zwróćmy uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić książkę serwisową swojego pojazdu oraz znaleźć w niej rekomendacje producenta oryginalnego wyposażenia. Znajdziemy tam:

  • Klasę wielkości akumulatora. Czyli nic innego, jak rozmiar akumulatora, który będzie najlepiej dopasowany do fizycznych wymiarów Twojego auta. Wiele pojazdów przystosowanych jest także do więcej niż jednej klasy baterii.
  • Moc ziemnego rozruchu (CCA). Jest to niezwykle istotne, jeżeli chodzi o możliwość uruchomienia samochodu w niskich temperaturach. CCA świadczy o sile prądu zmierzonej w amperach, jaką akumulator może w ciągu 30 sekund w temperaturze -17, 8oC, czyli krytycznego zera. 
  • Pojemność rezerwową (RC). Jej zadaniem jest pomoc w zasileniu systemu elektrycznego w naszym pojeździe wtedy, gdy alternator przestanie pracować. RC oznacza ilość minut, kiedy akumulator będzie w stanie dostarczyć prąd o pełnej mocy zanim jego napięcie spanie poniżej poziomu użyteczności.

Chcąc kupić dobry akumulator, skorzystajmy najlepiej z usług sklepów stacjonarnych. Akumulatory Warszawa to strzał w dziesiątkę dla wszystkich, którzy mieszkają w stolicy naszego kraju i przymierzają się do wymiany baterii samochodowej. Pogotowie akumulatorowe sklepu stacjonarnego doradzą nam, jaki akumulator wybrać oraz który z modeli sprawdzi się w naszym samochodzie. Wybierając nową baterię warto przemyśleć również "nabicie" klimatyzacji. Klimatyzacja samochodowa Warszawa to miejsce, gdzie pracownicy zajmą się nami "od a do z".