Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy odwiedzić jego gabinet?

Schorzenia układu ruchu dotykają osób w każdym niemal wieku. W niektórych przypadkach dla ich wyeliminowania konieczna okazuje się wizyta u specjalisty. Jest nim ortopeda – lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i urazów związanych z układem ruchu. W kręgu jego zainteresowań znajdują się nie tylko kości, ale także mięśnie, stawy oraz wiązadła, czyli wszystko to, co buduje nasz układ ruchu. Sprawdźmy, jakie problemy zdrowotne można leczyć u ortopedy i kiedy zgłosić się do niego na wizytę.

W czym specjalizuje się ortopeda?

Ortopeda to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu, często zarówno zachowawczym, jak i operacyjnym, chorób i problemów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego układu ruchu. Ortopeda zajmuje się wadami wrodzonymi, jak i tymi nabytymi oraz powstałymi w wyniku różnego rodzaju urazów. Wykonuje diagnostykę, zleca dodatkowe badania i na ich podstawie stawia odpowiednią diagnozę. Po niej wdrażane jest natomiast leczenie, które w zależności od problemu, może mieć charakter farmakologiczny, opierać się na rehabilitacji, a w niektórych przypadkach wymagać także interwencji chirurgicznej.

Lista chorób i schorzeń, których leczeniem zajmuje się ortopeda jest dość długa. Spośród nich warto wymienić m. in. choroby zapalne kości, stawów i mięśni, schorzenia kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kości, nowotwory układu ruchu, wady wrodzone, zmiany przeciążeniowe i wiele innych. Wielu pacjentów niestety pojawia się w gabinecie ortopedy dopiero w sytuacji, kiedy objawy choroby uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie.

To spory błąd, gdyż niektóre ze schorzeń układu ruchu mogą rozwijać się latami, a im wcześniej postawiona zostanie prawidłowa diagnoza i wdrożone stosowne leczenie, tym lepsze i szybsze będą jego efekty. W związku z tym, ortopedę warto odwiedzić w krótkim czasie od kiedy zauważyliśmy u siebie objawy choroby lub po doznanym urazie – to klucz do szybkiego wyeliminowania problemu oraz odzyskania pełnej sprawności.

W czym specjalizuje się ortopeda?

Jakie objawy powinny skłaniać nas do wizyty u ortopedy?

Wśród czynników, które powinny skłaniać do szybkiego umówienia się na konsultację ortopedyczną, warto wymienić przede wszystkim ból zlokalizowany w obrębie układu ruchu, który nie mija po kilku dniach. Kolejnym objawem, który wymaga konsultacji ze specjalistą jest osłabienie siły mięśniowej, problemy z ruchomością stawów lub całych kończyn, a także mrowienie i sztywność odczuwane w obrębie palców.

W trakcie wizyty lekarz dokładnie zapozna się z niepokojącymi nas symptomami, zleci szczegółowe badania diagnostyczne i w oparciu o nie postawi właściwą diagnozę. Zaleci także odpowiednie leczenie, które pomoże wyeliminować problem i odzyskać sprawność.

Do ortopedy należy koniecznie udać się także w przypadku zwichnięć, złamań i skręceń stawów oraz kończyn, a także w przypadku występowania przewlekłego bólu kręgosłupa. U ortopedy powinny zagościć także osoby z wadami postawy, które chcą podjąć odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.