Każda kolizja lub wypadek niesie za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich jest utrata wartości handlowej pojazdu, która może skutkować uzyskaniem mniejszego dochodu z tytułu sprzedaży takiego pojazdu. Czym dokładnie jest utrata wartości handlowej i jak się przed nią chronić?
Czym jest utrata wartości handlowej samochodu?
Przeglądając niezliczone strony związane ze szkodami komunikacyjnymi, z pewnością natrafimy na dziesiątki zagmatwanych i niezrozumiałych definicji utraty wartości handlowej samochodu. Jednak w tym przypadku nie ma co komplikować sprawy. Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu? To nic innego jak zmniejszenie jego wartości wskutek zdarzenia, które wymusiło jego naprawę.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której kierujemy pojazdem i ktoś wymusił pierwszeństwo - scenariusz kończy się niegroźną dla nas kolizją, która wymusza jednak kontakt z ubezpieczycielem i gruntowną naprawę samochodu. Wprawdzie samochód po wizycie u mechanika będzie w stanie identycznym, jak przed kolizją, ale sam fakt, że w historii samochodu pojawia się zapis o kolizji, automatycznie zmniejsza jego wartość rynkową.
Jesteś ofiarą zdarzenia samochodowego? Upewnij się że ubezpieczyciel uwzględnił utratę handlowej wartości pojazdu
W przypadku, gdy kontaktujemy się z ubezpieczycielem, u którego sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC, zależy nam przede wszystkim na odszkodowaniu z tytułu naprawy pojazdu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ten sam ubezpieczyciel jest zobowiązany do uwzględnienia utraty wartości handlowej samochodu.
Zdarza się, że ubezpieczyciele, korzystając z niewiedzy klienta, nie uznają takiego roszczenia i ograniczają wypłatę jedynie do ekwiwalentu prac wykonanych przez mechanika. Jeśli zatem doszło do częściowej szkody, nasz samochód w przeszłości był serwisowany w zgodzie z zaleceniami, a wypadek wpłynął na kondycję metalowych elementów pojazdu, należy nam się wypłata odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.
Jak zabiegać o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu?
Jesteśmy już świadomi tego, że dodatkowe środki są nam należne. Jak się o nie ubiegać u ubezpieczyciela? Jeśli jesteśmy pewni tego, że ubezpieczyciel ominął wypłatę pełnej kwoty odszkodowania, możemy poprosić o uzasadnienie i odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. W kolejnych instancjach możemy skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy, wejść na drogę sądową, lub wejść we współpracę z firmą, która zajmuje się profesjonalnie odkupem roszczeń wobec ubezpieczycieli w zamian za gotówkę.
Jak zatem widać, nie jesteśmy osamotnieni w walce o pieniądze, które należą nam się z tytułu kolizji, której nawet nie byliśmy prowodyrem. Warto pamiętać, że utrata wartości handlowej pojazdu jest w mocy w przypadku każdego pojazdu, którego wartość przekracza 200 złotych.