Piękny uśmiech to zdrowe zęby, niestety te czasem zaczynają chorować. Pacjenci z bólem zęba nazbyt często decydują się na ekstrakcję, która jest procesem nieodwracalnym, pozostawiającym ubytek. Idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na zaatakowanego przez bakterie zęba i jego wyleczenie jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe.
Na czym polega endodoncja
Pochopne skazanie zęba na usunięte rodzi kolejne problemy takie jak konieczność dalszego leczenia protetycznego oraz duży dyskomfort. Nowoczesne techniki stomatologiczne pozwalają w odpowiednim momencie na wyleczenie chorego zęba.
Bakterie powodujące stan zapalny wpierw wywołują próchnicę, by później kierować się do wcześniej wspomnianej miazgi i tam rozpocząć moment zakażenia i zainicjowanie bolesnego stanu zapalnego. Im dłużej wnętrze zęba jest atakowane, tym jego większe zniszczenie. Dodatkowo, wytworzone toksyny mogą przedostawać się do całego organizmu, powodując jego zakażenie.
Poprzez mechaniczne usunięcie bakterii, które dostały się do miazgi zęba, eliminuje się dalszy proces destrukcji. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi lekarz lokalizuje zainfekowane wnętrze korzenia, następnie je oczyszcza i szczelnie wypełnia odpowiednim materiałem.
Do najczęstszych przyczyn leczenia kanałowego zalicza się ubytki próchnicze, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, nieszczelne wypełnienie, obumarcie zęba.
Zalety leczenia
Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy sprzętu w postaci mikroskopów oraz lub stomatolog ma możliwość dotarcia do najmniejszej przestrzeni. Precyzyjne nakreślenie problematycznego miejsca umożliwia szczelne wypełnienie kanału i zamknięcie go przed szkodliwymi bakteriami.
Leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie własnego zęba, który przywrócony do sprawności, będzie niezmiennie pełnił swoją podstawową funkcję nie powodując żadnego dyskomfortu. W niektórych przypadkach leczony ząb może stanowić najlepszy filar mostu dla nowoczesnych implantów.
Więcej informacji nt. bezbolesnego leczenia endodontycznego można znaleźć na stronie centrum stomatologicznego Dentestetica: http://www.dentestetica.pl/leczenie/leczenie-kanalowe/