W dniu 20 września br. weszła w życie Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967).
Na mocy tej ustawy, można uzyskać tzw. dodatek dla gospodarstw domowych, który przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
- kocioł olejowy,
jeśli źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków (dotyczy wyłącznie nowouruchomionych źródeł – czyli jeśli ktoś dopisał źródło lub nie złożył deklaracji przed 11 sierpnia – dodatek nie przysługuje)
W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje tylko jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw – otrzyma go tylko jedno gospodarstwo – to, które złoży wniosek jako pierwsze! Pozostałe wnioski spod tego samego adresu pozostawia się bez rozpoznania.
Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego – oznacza to, że na jeden adres przysługuje tylko jedna forma dodatku (w zależności od wskazanego głównego źródła ogrzewania)
Uwaga – dodatek przysługuje wyłącznie, jeśli w danym budynku, pod wskazanym adresem faktycznie prowadzone jest gospodarstwo domowe, tzn. osoby wskazane we wniosku tam zamieszkują!
Dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi:
– 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
– 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
– 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
– 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. w siedzibie OPS – ul. Krakowska56 lub przez EPUAP (wówczas należy zeskanować i podpisać wniosek podpisem elektronicznym!)
Wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania. Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.
Z M I A N Y
W środę, 20 września br. weszły w życie zmiany do ustawy o dodatku węglowym, które obejmą również wnioski złożone przed tą datą.
Zasadnicza zmiana dotyczy wypłaty dodatku na jeden adres, a nie jak było w pierwotnej wersji ustawy na każde gospodarstwo domowe prowadzone pod tym adresem. Nawet w przypadku, gdy budynek jest wielorodzinny i są w nim np. 2 piece węglowe – ale jest jeden adres – przysługuje wyłącznie jeden dodatek. W przypadku złożonych kilku wniosków na ten sam adres – dodatek będzie przyznany temu, kto pierwszy złożył wniosek, jeśli wnioski były złożone w tym samym dniu – temu, który został jako pierwszy zarejestrowany w dzienniku.
Druga bardzo istotna zmiana dotyczy deklaracji – jeśli ktoś dokonał zmiany w deklaracji lub złożył deklarację po 11 sierpnia dodatek nie przysługuje. Dotyczy to tych gospodarstw, które miały wpisane np. kocioł gazowy, a po 11 sierpnia dopisywano kocioł węglowy.
Kolejna i ostatnia zmiana dotyczy terminu wypłaty dodatku węglowego – wydłużono go do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
WNIOSEK O WYPŁATĘ DODATKU DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH Z TYTUŁU WYKORZYSTYWANIA NIEKTÓRYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA