80. rocznica śmierci Tadeusza Gajcego - pamiętamy o wybitnym poecie pokolenia Kolumbów
80. rocznica śmierci Tadeusza Gajcego to doskonała okazja, by przypomnieć o postaci jednego z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Jego twórczość, głęboko osadzona w realiach II wojny światowej, niesie ze sobą nie tylko ból, ale i niezwykłą wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

Droga Tadeusza Gajcego do literackiej sławy

Tadeusz Gajcy urodził się 8 lutego 1922 roku. Jego młodzieńcze lata przypadły na czas, gdy Polska borykała się z trudnościami okupacji. Wiosną 1941 roku zdał maturę, a następnie rozpoczął studia polonistyczne na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie nawiązał bliską współpracę z Zdzisławem Stroińskim, poetą, który wprowadził Gajcego do konspiracji. Już w 1942 roku zadebiutował w podziemnym miesięczniku „Sztuka i Naród” wierszem „Wczorajszemu”, a jego talent szybko dostrzegli krytycy. Wkrótce potem stał się członkiem redakcji, a następnie redaktorem tego wpływowego wydawnictwa.

Tragiczne wydarzenia i ich wpływ na twórczość

W 1943 roku w podziemiu ukazał się tom jego wierszy „Widma”, który wywarł znaczący wpływ na jego dalsze życie i twórczość. Jak wspominał Lesław Bartelski, wydarzenia z 25 maja 1943 roku znacząco zmieniły Gajcego. Tego dnia, podczas składania wieńca pod pomnikiem Kopernika, doszło do tragicznych incydentów. Gajcy i jego przyjaciele zostali zaatakowani przez niemieckich policjantów, a w wyniku zamachów, jego bliski przyjaciel Wacław Bojarski zmarł, a Zdzisław Stroiński został aresztowany. Te dramatyczne chwile wzmocniły jego wrażliwość i zmieniły postrzeganie otaczającej rzeczywistości, co znalazło odzwierciedlenie w jego poezji.

Ostatnie dni Gajcego i jego dziedzictwo

16 sierpnia 1944 roku, w wyniku wybuchu, dom, w którym mieszkał Gajcy, został zniszczony. Tragiczne okoliczności tego wydarzenia były tylko jednym z wielu dowodów na okrucieństwo wojny. Jego matka odnalazła go dopiero po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, kiedy to pochowała go na Cmentarzu Wojskowym. Gajcy był nie tylko poetą, ale i świadkiem historii, a jego wiersze, pełne wizji i symboliki, wciąż poruszają serca czytelników. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców swojego pokolenia, obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a jego twórczość pozostaje aktualna, inspirując kolejne pokolenia artystów i miłośników literatury.


MBP Chrzanów