X Wojewódzki Przegląd Przedstawień Ekologicznych Ekowiosna”
Dwaj chłopcy zanieczyszczali las za co stanęli przed sądem. Przeciwko nim zeznawały pokrzywdzone zwierzęta. W toku śledztwa oskarżenie sami zrozumieli swoje błędy, wyrazili skruchę i obiecali poprawę, a ława przysięgłych wydała wyrok nakazujący im dbałość o środowisko naturalne. Spektakl wg takiego scenariusza pod okiem Jolanty Kosowskiej przygotowali na X Wojewódzki Przegląd Przedstawień Ekologicznych Ekowiosna” uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Gromcu. Oprócz nich w czasie dwudniowej imprezy na deskach sceny Libiąskiego Centrum Kultury w dniach 20-21 maja zaprezentowało się jeszcze 10 innych zespołów teatralnych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych Małopolski. Pierwszego dnia jurorzy w składzie Urszula Słowik nauczyciel Zespołu Szkół w Libiążu, Mirosława Piotrowska teatrolog i Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini, Magdalena Szklarz Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Zakładu Górniczego Janina” w Libiążu, Bożena Kikla Kierownik Działu Merytorycznego Libiąskiego Centrum Kultury i Bożena Szumniak Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chrzanowie prezentowały się zespoły teatralne kategorii szkół podstawowych. Komisja konkursowa w tej kategorii pierwsze miejsce przyznała klasie VI Szkole Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, za Ekobajkę z duszą” przygotowaną pod kierunkiem Jolanty Sochackiej. Przedstawienie Potrzebują nas kasztany, czyli tropiciele na tropie Szrotówka”
szkolnego teatrzyku Ale heca” Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Racławicach pod kierunkiem Agaty Skotnicznej zdobyło druga nagrodę przeglądu. Trzecie miejsce przyznano klasom II c i III b Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu Przygoda w Krainie Landii” pod opieką Leokadii Rzechowskiej i Katarzyny Lamparskiej.
Wyróżnienia otrzymały:
- kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Libiążu za przedstawienie słowno muzyczne Ratujmy Ziemię” pod kierunkiem Barbary Ptasińskiej Klimek i Doroty Lelito,
- kl. IIIb z Zespółu Szkół w Żarkach, za teatr żywego aktora Pt. Ratujmy naszą ziemię” .
Pod opieką Barbary Dyl i Monika Potempa
- teatrzyk klasowy Gadułki” ze Szkoły Podstawowa nr 95 w Krakowie za Wiosenne porządki” - przedstawienie słowno muzyczne oparte na znanych wierszach poetów i ich przeróbkach (opiekunowie: Maria Antoniuk, Dominika Gwordys, Jolanta Niemczyk).
Jury przyznało też wyróżnienia indywidualne za najciekawsze kreacje aktorskie. Otrzymali je Aleksandra Bartosik za rolę Ziemi” ze IV Szkoła Podstawowa nr 2 w Libiążu, Kinga Jamrowska - Sędzina” w przedstawieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gromcu, kl. III, a także Zofia Owsiak (w roli Smoka”) Anita Wziętek jako Magik chemik” ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.
Drugiego dnia imprezy z uwagi na powódź do Libiąża dotarły tylko dwa zespoły teatralne w kategorii szkół gimnazjalnych. Jury w składzie Damian Łęcki operator kamery i grafik komputerowy, Barbara Ptasińska Klimek nauczyciel Biologii ze SP nr 2 w Libiążu oraz Karol Mroziewski - instruktor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini - miłośnik fotografii i filmu przyznali wyróżnienie I stopnia dla zespołu teatralnego BEZ SCENY” z Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni” za spektakl O bio i energioróżnorodności” przygotowany pod kierunkiem Agnieszki Kaźmirek. Wyróżnienie II stopnia otrzymał Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie za Rozprawę ze śmieciami” pod kierunkiem Alicji Czarnoty.
Najlepsze zespoły teatralne, dzięki niezwykłej hojności partnerów przeglądu Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie i Urzędowi Miejskiemu w Libiążu, a także sponsorom, którymi byli RAFINERIA TRZEBINIA Zdzisław Pisarek, GOŚCINIEC NA ROZDROŻU” w Libiążu Urszula Kania, F.P. INWESTMEN” LIBIĄŻ Bogdan Jabłoński, BIURO MAX” S.C. CHRZANÓW Agnieszka i Tomasz Gumkowscy, PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO LEŚNE NADLEŚNICTWO CHRZANÓW Andrzej Berkowski, APTEKA ŻARKI Bożena Skalska, JUKO” S.C. LIBIĄŻ Jerzy i Andrzej Kozieł ZARZĄD POLSKIEGO KLUBU EKOLOGICZNEGO Agnieszka Guzek Sopczyk, FUNDACJA WSPIERANIA INICJATYW EKOLOGICZNYCH w Krakowie Barbara Draus.
Tegoroczna Ekowiosna” była też znakomita okazją do podsumowania realizowanego od marca przez LCK projektu Ecomove” realizowanego w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży administrowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności pod nazwą Równać Szanse”. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.
Projekt EcoMove” skierowany był do osób zainteresowanych tematyką filmową i udziałem w przedsięwzięciu ekologicznym. Dwudziestoosobowa grupa osób brała udział w warsztatach (m.in. produkcja, montaż filmu) oraz wykładach o tematyce ekologicznej środowiska lokalnego w ujęciu społecznym. W ramach projektu gościli w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uczestnicy wzięli udział w konkursie powarsztatowym na realizację własnego filmu o tematyce ekologicznej, a przegląd powstałych prac i rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce właśnie drugiego dnia imprezy.
W konkursie EkoMove” Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce Marta Mańka tytuł filmu Tajemnice lasu” - Gimnazjum nr 1 w Libiążu.
II miejsce Sylwia Olcoń tytuł filmu: Destiny” Zespół Szkół w Libiążu.
III miejsce Karolina Atłas tytuł filmu: Green Libiąż” Szkoła Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.Wyróżnienia indywidualne otrzymały:
1. Edyta Paliwoda tytuł filmu: E jak Ekologia” - Zespół Szkół w Libiążu.
2. Patrycja Gawor tytuł filmu: Ekologia” - Zespół Szkół w Libiążu.
Nagroda za aktywność i zaangażowanie podczas trwania całego projektu:
Marta Mańka - Gimnazjum nr 1 w Libiążu.
Atrakcyjne nagrody dla uczestników ufundował POŁUDNIOWY KONCERN WĘGLOWY S.A. w Jaworznie, a parterami LCK w projekcie byli ZG JANINA” w Libiążu, ZESPÓŁ SZKÓŁ w Libiążu i libiąski URZĄD MIEJSKI.
informacja
Autor: Łukasz Jeska