Internet szansą rozwoju mieszkańców gminy Trzebinia – taką nazwę nosi właśnie realizowany projekt, którego celem jest wyrównanie szans osób zagrożonych wykluczeniem informatycznym. W ramach projektu 30 gospodarstw domowych wyłonionych na postawie rekrutacji otrzyma bezpłatnie komputery.

Dodatkowo kolejnych 30 zestawów komputerowych trafi do jednostek gminnych. Te w Bibliotece Publicznej dodatkowo wyposażone będą w oprogramowanie wspomagające prace osobom z dysfunkcją wzroku.

Umowę na dostawę sprzętu podpisał burmistrz Trzebini – Adam Adamczyk oraz pełnomocnik spółki TTI z Bielska Białej (wyłonionej z przetargu).


- Głównymi kryteriami doboru rodzin do projektu były niskie dochody, wielodzietność, korzystanie ze stypendiów socjalnych przez uczniów będących członkami rodzin przyszłych beneficjentów oraz niepełnosprawność - informuje Katarzyna Kopeć-Dźwigaj, koordynator projektu.


O jakim sprzęcie mowa? Minimalne wymagania przedstawione w ofercie przetargowej informują o sprzęcie wysokiej klasy. To przynajmniej dwurdzeniowe procesory z taktowaniem 2,8GHz, 4GB RAM (DDR3-1066), płyta główna z możliwością obsługi procesorów czterordzeniowych i 12 portów USB. Na 500GB dysku Windows 7 Professional z pakietem Microsoft Office Samll Business 2010. W zestawie panoramiczny 22 calowy monitor LCD.

Sprzęt dostarczony przez firmę TTI z Bielska będzie kosztował Gminę 326 389 złotych brutto. Średnio w przeliczeniu 5433 złote za zestaw.

Projekt zakłada także bezpłatny dostęp do połączenia z siecią Internet na prawie 6 lat. Gmina Trzebinia na realizację zadania pozyskała dofinansowanie w wysokości 530 178 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość).

Czy sprzęt nie mógłby być niższej klasy oparty na otwartym bezpłatnym oprogramowaniu przez co dostarczony do większej liczby rodzin?

 

Adam Adamczyk (z lewej) oraz pełnomocnik zarządu spółki TTI z Bielska-Białej - Jerzy Słaboszewski podpisują umowę na dostawę komputerów na potrzeby projektu „INTERNET SZANSĄ ROZWOJU MIESZKAŃCÓW GMINY TRZEBINIA".

Sprzęt trafił również do następujących jednostek gminnych: Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Narutowicza w Trzebini (5 zestawów), Domu Kultury „Sokół" w Trzebini (5), Wiejskiego Domu Kultury w Bolęcinie (2), Wiejskiego Domu Kultury w Pile Kościeleckiej (2), Wiejskiego Domu Kultury w Młoszowej (3), Wiejskiego Domu Kultury w Karniowicach (2), Wiejskiego Domu Kultury w Psarach (3), Wiejskiego Domu Kultury w Czyżówce(2), Świetlicy PLUS przy Domu Harcerza w Trzebini (2), Świetlicy PLUS przy Szkole Podstawowej nr 4 w Trzebini-Górce (2) oraz w siedzibie Młodzieżowej Grupy Wsparcia na Hali „Gwarek" w Trzebini (2).

 

fot. Robert Siwek, UM Trzebinia