Ekologiczne urządzenia grzewcze przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Firmy mające takie urządzenia w ofercie przekonują, że w perspektywie długoterminowej taka inwestycja bardzo się opłaca.
Trzebińscy radni zatwierdzili na ostatniej sesji rady miasta dopłaty dla osób fizycznych, które zainwestują w tego typu urządzenia, tj: urządzenia wykorzystujące energię elektryczną pobraną z sieci, gaz z sieci miejskiej, gazy płynne, olej opałowy, urządzenia, w których jest spalana biomasa, pompy ciepła, kolektory słoneczne i wiatrownie.
Program dopłat był realizowany również w latach poprzednich. Z dopłat mogą skorzystać zarówno właściciele nowych jak i już istniejących budynków mieszkalnych, którzy zainstalują urządzenia z przeznaczeniem centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody.
Do ekologicznych urządzeń grzewczych gmina dopłaca 20% wysokości poniesionych kosztów zakupu i montażu. W przypadku pomp ciepła, wiatrowni i kolektorów słonecznych dopłata jest stała i wynosi 2000 złotych. Warunkiem otrzymania dopłaty jest jednak całkowita likwidacja pieca węglowego.
Dopłaty te cieszą się dużym zainteresowaniem od momentu ich uruchomienia, czyli 2005 roku. Obecnie na realizację czeka kilkadziesiąt wniosków złożonych jeszcze rok temu.
Informacje na ten temat można również uzyskać osobiście lub telefonicznie w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Trzebini (ul. Piłsudskiego 14, pok. nr 27, tel. 32 6-121-496, w godz. od 7.30 do 15.30).
Kolektory słoneczne do ogrzewania wody cieszą się u nas coraz większym zainteresowaniem, dopłaty do tego typu urządzeń dodatkowo zachęcają mieszkańców do ich montażu. fot. Stan Zurek/Wikipedia