W całej Małopolsce pojawiają się niepokojące dane o kolejnych wykrytych przypadkach wścieklizny. Także w powiecie chrzanowskim pojawiają się takie informacje.

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o nowych przypadkach wścieklizny. W ciągu ostatnich siedmiu lat nie odnotowywano żadnego przypadku wścieklizny w powiecie chrzanowskim, oraz Małopolsce. Tymczasem okazuje się że zagrożenie wzrasta w całej okolicy. W skali województwa małopolskiego jest już ich ponad 20. W rejonie nowotarskim oraz nowosądeckim ogłoszono całkowity zakaz wchodzenia ze zwierzętami domowymi do lasów, nie wolno także puszczać psów bez smyczy. Być może niebawem także w powiecie chrzanowskim pojawi się takie zarządzenie. Podstawą w walce ze wścieklizną są szczepienia. W przypadku natrafienia w lesie na zwierze które np. nie ucieka, dziwnie się zachowuje powinniśmy zawiadomić inspektora weterynarii, urząd gminy/miasta lub lecznicę weterynaryjną. Jeżeli w powiecie zostaną stwierdzone kolejne przypadki wścieklizny taki teren zostanie oznaczony tablicami "UWAGA. WŚCIEKLIZNA. OBSZAR ZAGROŻONY". Człowiek który zostanie pogryziony przez podejrzane zwierzę powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.

W przypadku pytań lub wątpliwości należy kontaktować się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Chrzanowie - tel: (32) 624-15-50, lub Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Krakowie - tel: (12) 418-77-11

http://www.radio.lublin.pl/imgs_upload2/2010lipiecFOTO/pies__.jpg