Adam Potocki nowo mianowany starosta powiatu chrzanowskiego zapowiada, że w 2011 roku przy Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie powstanie nowoczesne lądowisko dla helikopterów. Starostwo ma już zabezpieczone odpowiednie środki na ten cel. Budowa ma kosztować 619 575 złotych z czego 85% czyli 526 638 zł dołoży Unia Europejska z programu rozwój systemów ratowania medycznego. Nie chodzi jednak o koszty, a o ludzkie życie.

Nowoczesne lądowisko spełniające europejskie standardy dla powietrznych karetek pozwoli na korzystanie z niego w każdych warunkach, także w nocy. Obecne nie jest przystosowane do nocnych lądowań jak również nie jest również możliwe jego wykorzystanie przy złych warunkach pogodowych. Jego rozmiary to 10 na 10 metrów oznaczone lampami sygnalizacyjnymi. Nowe, znacznie większe będzie dysponować sprzętem umożliwiającym nawigacje naprowadzającą. Będzie również umiejscowione jeszcze bliżej szpitala co znacznie przyspieszy transport.

Projekt pod nazwą „zwiększenie dostępności do szpitalnego oddziału ratunkowego poprzez budowę lądowiska dla śmigłowców” przygotowany przez szpital został wysoko oceniony i zatwierdzony przez Ministra Zdrowia - mówi Andrzej Cezar – zastępca dyrektora do spraw techniczno - eksploatacyjnych w chrzanowskim szpitalu. Wniosek jednak przeszedł dopiero po odwołaniu, gdyż pierwsze znalazł się na liście rezerwowej. - Obecnie helikopter wykorzystywany jest średnio raz w tygodniu – dodaje. - Zdarzają się okresy, że jest to 2-3 razy w tygodniu a czasem jest dłuższa przerwa. - Najczęściej transportujemy drogą powietrzną pacjentów do ośrodków o wyższej referencyjności, zdarzają się także przypadki przelotu organów do transplantacji.

Z realizacji inwestycji zadowoleni są również mieszkańcy, dla których zdrowie to najwyższa wartość a w wielu przypadkach liczy się każda minuta w walce o życie.

- Mam nadzieję, że nigdy nie będzie mi dane korzystać z przelotu śmigłowcem do innego szpitala – mówi pan Andrzej, 62 letni emeryt z Płazy, dodaje jednak natychmiast – to dobrze, że szpital staje się nowoczesny i dzięki kolejnym inwestycjom poprawia warunki obsługi pacjentów. Wtóruje mu jego żona, Maria - dotychczas szpital dysponował jedynie prowizorycznym lądowiskiem, które nie spełniało do końca swojej funkcji, w związku z czym teraz kiedy powstanie nowe mieszkańcy powiatu chrzanowskiego poczują się bezpieczniej wiedząc, że bez problemu zostaną przetransportowani tam gdzie ich życie może być uratowane.

- Sama budowa potrwa około 6 miesięcy i ruszy prawdopodobnie w marcu lub kwietniu, pozostały okres zabiorą kwestie formalne. Realny termin oddania lądowiska to listopad 2011 roku – powiedział na koniec Andrzej Cezar z chrzanowskiego szpitala.

W listopadzie przy Szpitalu Powiatowym im. Maksymiliana w Oświęcimiu otwarto jedno z najnowocześniejszych lądowisk dla helikopterów ratowniczych w Polsce.


Obecne lądowisko nie jest przystosowane do nocnych lądowań jak również nie jest również możliwe jego wykorzystanie przy złych warunkach pogodowych - mówi Andrzej Cezar - zastępca dyrektora do spraw techniczno - eksploatacyjnych w chrzanowskim szpitalu

Komentarze   
0 #1 Piotr 01 2010-12-21 10:45
Tu na razie jest ściernisko...Av e
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.