Dzięki zaangażowaniu kilku organizacji i stowarzyszeń zajmujących się upowszechnianiem turystyki, w tym Związku Gmin Jurajskich, oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej wydana została prezentacja multimedialna pt. „Jura Krakowsko-Częstochowska”.
Prezentacja składa się z kilku części, zawiera min. mapy, szlaki turystyczne – piesze, rowerowe, konne, zdjęcia zamków, kościołów, informacje o bazie noclegowej, przewodnikach jurajskich, punktach Jurajskiej Informacji Turystycznej.


W prezentacji są też informacje z gminy Trzebinia min.: akwen Balaton, Zespół Pałacowo-Parkowy z Młoszowej, Puszcza Dulowska, Muzeum Regionalne z Trzebini.
Ciekawym elementem prezentacji jest film ukazujący wędrówkę po najciekawszych zakątkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej: zamkach i ich ruinach, kościołach, jaskiniach, dolinkach jurajskich.

W Trzebini w Domu Kultury „Sokół '' w punkcie Jurajskiej Informacji Turystycznej można otrzymać przewodniki oraz wspomnianą prezentację multimedialną.

Przedstawiciel Gminy Trzebinia w Związku Gmin Jurajskich Zdzisław Ścigaj sołtys Lgoty poinformował o zakończeniu tegorocznej edycji „Konkursu na najlepszy produkt turystyczny roku 2010”organizowanego przez Polską Informację Turystyczną zwycięzcą której został Związek Gmin Jurajskich za Szlak Orlich Gniazd.

W internetowym głosowaniu, które zakończyło się 17 października Szlak Orlich Gniazd z wynikiem 23,8 % wszystkich głosów zdobył certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego 2010 roku, wraz z nagrodą główną w postaci internetowej kampanii reklamowej o wartości 50 tys. zł.

Fot. Dolina Kobylańska