1 682 905 zł dofinansowania z Małpolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 otrzyma Gmina Chrzanów jako zwrot wydatków kwalifikowanych poniesionych na "Rekultywację składowiska odpadów inne niż niebezpieczne i obojętne w Balinie-Okradziejówka".



Projekt został zgłoszony do naboru w ramach MRPO na lata 2007-2013, Działanie 7.3 - Gospodarka odpadami w pierwszej połowie września 2009 r. Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej, merytorycznej i strategicznej Gmina, decyzją Zarząd Województwa Małopolskiego z 11 lutego 2010 r., otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 % wartości zadania, które wynosi 1 979 890 zł.



Na 25 złożonych projektów do działania 7.3 Gospodarka odpadami pozytywną ocenę i dofinansowanie otrzymało 16 z nich. W śród nich projekt Gminy Chrzanów, który jest już czwrtym projektem Chrzanowa, który otrzymał dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Przedmiotem projektu jest zamknięcie i rekultywacja gminnego składowiska odpadów komunalnych w Balinie – Okradziejówce (gmina Chrzanów). Prace budowlane, prowadzone pod nadzorem inspektora trwały od IV kwartału 2008 r. i zostały zakończone w III kwartale 2009 r.

Składowisko w Balinie-Okradziejówce działało od 1983 roku do 15.02.2002 roku. Jego administratorem była gminna spółka „Usługi Komunalne”, która w 2004 roku została zlikwidowana. Po zakończeniu eksploatacji składowiska w roku 2002 wykonano przegląd ekologiczny składowiska, który określił procedury zamknięcia. Przeprowadzona została także kontrola przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.
Składowisko składa się z 3 kwater o łącznej powierzchni 6,35 ha. Eksploatacja kwatery I trwała od 1983 do 1995 r., kwatery II do 1998 r., kwatery III do 2002 r. Na składowisko trafiało rocznie średnio ok. 75-80 tys. m3. odpadów komunalnych z gminy Chrzanów.
Realizacja projektu obejmuje przeprowadzenie procesu zamknięcia składowiska odpadów i jego rekultywację zgodnie z normami europejskimi, co ma na celu ochronę środowiska i poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Projekt przyczyni się do poprawy jakości przestrzeni krajobrazowych gminy Chrzanów.

W ramach prac budowlanych zmierzających do skutecznego i zgodnego z normami europejskimi zamknięcia i rekultywacji składowiska:
1. Przeprowadzono roboty ziemne celem ukształtowania wyniesienia terenowego z jednolitymi spadkami.
2. Uszczelniono wierzchowiny i skarpy składowiska.
3. Odwiercono studnie odgazowujące kwatery.
4. Wykonano warstwy rekultywacyjne pokrywające uszczelnienie czyli matę bentonitową w kwaterze II i III warstwą piasku, podglebia i gleby urodzajnej, w kwaterze I na warstwę gleby trudno przepuszczalnej – warstwę gleby urodzajnej.
5. Wykonano nasadzenie zieleni
a) na wierzchowinę - krzewy (obsianie trawą wierzchowiny)
b) na skarpach zewnętrznych - byliny.
c) u podnóża i w rejonie piezometrów – drzewa.
6. Wykonano elementy odwodnienia (rowy, drenaże opaskowe przyskarpowe, zbiornik infiltracyjno-retencyjny wód opadowych).
7. Wykonano badania tła wody podziemnej i gazu składowiskowego
8. Określeno poziomy – rzędnych ostatecznej rekultywacji oraz wyznaczenie reperu geodezyjnego do pomiarów osiadania składowiska.

Przyjęte zgodnie z projektem budowlanym zabezpieczenia odpowiadają na wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska „w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów”. Zapewnią one trwałą pokrywę roślinną oraz sprawowanie nadzoru nad zrekultywowanym składowiskiem.


informacja UM Chrzanów
fot. UM Chrzanów