W bieżącym roku przypada 100. rocznica powstania harcerstwa w Polsce. Z tej okazji w wielu regionach kraju odbywają się lub odbywać będą specjalne uroczystości poświęcone tej okrągłej rocznicy.
W sobotę 20 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Chrzanowie, kolebce chrzanowskiego harcerstwa, świętowano 100. rocznicę powstania harcerstwa oraz 90-lecie powstania drużyn harcerskich w naszym mieście.
Podczas uroczystości, w holu Liceum odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona „Pamięci tych, którzy tworzyli harcerstwo na Ziemi Chrzanowskiej”.
Z okazji obchodów 90-lecia powstania chrzanowskiego Hufca Burmistrz Chrzanowa wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczył medal „Za zasługi dla Rozwoju i Miasta i Ziemi Chrzanowskiej”. Związek harcerstwa Polskiego Hufiec Chrzanów otrzymal go „Za szczególne zasługi dla rozwoju miasta i ziemi chrzanowskiej - dla kilku pokoleń chrzanowskich harcerzy za 90 lat dorobku w służbie Ojczyźnie i Ziemi Chrzanowskiej, wychowanie młodzieży na prawych obywateli o gorących sercach, trzeźwym umyśle i pracowitych rękach, wrażliwych na potrzeby bliźnich wyrażonych w haśle: Ojczyzna – Nauka – Cnota”.
Uroczystość zgromadziła wszystkich związanych z harcerstwem w naszym regionie. Przygotowane przez harcerzy prezentacje – wspomnienia przypomniały sylwetki założycieli i sympatyków chrzanowskiego harcerstwa Aleksandra Szolce, Tadeusza Gdulę, Zdzisława Krawczyńskiego, Ludwika Oczkowskiego, Tadeusza Miterę i wielu innych. Niezapomnianego, sentymentalnego charakteru nadały uroczystości recytowane wiesze i śpiewanie wspólnie piosenki z tekstem Zdzisława Krawczyńskiego, obecnego patrona chrzanowskiego Hufca.
Historia polskiego harcerstwa sięga przełomu XIX i XX wieku. Związek Harcerstwa Polskiego powstaje w roku 1910. Dziesięć lat później w roku 1920 przy ówczesnym Gimnazjum im. St. Staszica w Chrzanowie (obecne I LO ) powstaje pierwsza drużyna harcerska im. Tadeusza Kościuszki, jej pierwszym drużynowym zostaje dh Aleksander Szolce. W tym okresie harcerskie ideały wśród chrzanowskiej młodzieży szerzą Tadeusz Gdula i Aleksander Krawczyński profesorowie chrzanowskiego Gimnazjum. W 1922 powstaje pierwsza drużyna żeńska im. Królowej Jadwigi, której opiekunem jest Wanda Czerska. Do ważniejszych wydarzeń w przedwojennej historii chrzanowskiego hufca należą:
- wyjazdy młodzieży na obozy między innymi do Piwnicznej, Jachówki, Waksmundu,
Żegiestowa, Bańskiej, Ropicy, Wigry, Zaleszczyki
- udział w międzynarodowych zlotach skautów: Praga (1931), Gedalle - Węgry (1933), Spała (1935)
1939 - udział chrzanowskich harcerzy w obronie Lwowa
1939 - 45 chrzanowscy harcerze walczą w Szarych Szeregach i Harcerskich Oddziałach Bojowych , natomiast chrzanowskie harcerki organizuj ą tajne nauczanie między innymi przy Al. Henryka 12 w mieszkaniu p. Mostowskich.
Lata powojenne to dla hufca czas nowych zadań, wyzwań i nowych problemów. Dzięki rosnącej liczebności Związku, wspaniałej i doświadczonej kadrze instruktorskiej organizacji udało się oprzeć wielu zakusom i ingerencjom politycznym.
W latach 50 i 60 - tych hufiec należy do największych w Polsce obejmując swym zasięgiem działania obszar ówczesnego Powiatu chrzanowskiego oraz miasta Jaworzno.
W latach 70-tych Hufiec chrzanowski jest organizatorem „Harcerskich Spotkań Artystycznych". W imprezie, która organizowana była przez 10 lat wzięło udział kilka tysięcy zuchów i harcerzy z całej Polski.
Chlubą chrzanowskich harcerzy jest Letnia Baza Obozowa nad morzem w Szarym Dworze.
Od 26 lat są tam organizowane obozy w których dotychczas uczestniczyło ponad 10 tyś. zuchów, harcerzy i młodzieży niezrzeszonej. Hufiec prowadzi wymianę młodzieży z partnerami z Ukrainy i Węgier.
Dzień dzisiejszy Chrzanowskiego hufca oparty jest na pracy metodycznej gromad i drużyn, na kultywowaniu tradycji skautingu oraz pamięci o tych którzy tworzyli 90-cio letnią historię chrzanowskiego harcerstwa.
Informacja
UM Chrzanów
fot.
UM Chrzanów