×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 446

Stanisław Grzybowski z Chrzanowa jest po dwóch zawałach serca. Kilka lat temu przeszedł operację przepukliny. Nie pracuje od przeszło piętnastu lat. ZUS odebrał mu jednak rentę, jedyne źródło utrzymania.

Pięćdziesięciolatek nie poddał się. Za namową radcy prawnego postanowił się odwołać. Najpierw do komisji lekarskiej ZUS  w Krakowie, gdy to nie pomogło - do Sądu Okręgowego. Wygrał! - Nie jestem żadnym naciągaczem, ani leniem, któremu nie chcę się iść do pracy - przekonuje mężczyzna. - Ja po prostu jestem chory. Spacer do osiedlowego sklepiku zajmuje mu ponad godzinę. Potem z trudem łapie oddech, bo astma zatyka mu płuca.

Nie wyobraża sobie, że z takimi dolegliwościami mógłby wrócić do firmy budowlanej i jak przed laty dźwigać cegły. - Najgorsze, że lekarze stwierdzili, iż jestem już zdrowy i mogę spokojnie wrócić do roboty - tłumaczy rozgoryczony mężczyzna. - Uznali, że najwyższy czas się przekwalifikować. Zasugerowali bym został informatykiem, albo księgowym - załamuje głos pan Stanisław.

Bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia o takiej pracy mógłby tylko pomarzyć. - Oddałbym wszystko, by być zdrowym, a nie leżeć w łóżku i jeść chleb ze smalcem, bo na nic więcej mnie nie stać - przekonuje pan Stanisław. Schorowany chrzanowianin nie poddał się. Odwołał się do krakowskiego Sądu Okręgowego za pośrednictwem chrzanowskiego ZUS. Ten postanowił polubownie załatwić sprawę i przywrócił rentę panu Stanisławowi bez udziału sądu. Świadczenie dostał jednak tylko na rok. Później znów musi stanąć przed komisją lekarską.

Marek Niechwiej, prawnik z Chrzanowa przyznaje, że w ciągu ostatnich lat ZUS lawinowo odbiera chorym świadczenia rentowe. - Szukając oszczędności niczym cudowny uzdrowiciel uznaje ich zdolność do pracy - twierdzi prawnik. Apeluje do chorych, by korzystali z prawa do odwołania się od orzeczeń komisji lekarskich Zakładu.

Najpierw do komisji ZUS w Krakowie, a jeśli to nie pomoże do Sądu Okręgowego w Krakowie. - To nic nie kosztuje, a może pomóc odzyskać należne świadczenia - podkreśla Niechwiej. Dodaje, że ostatnią instancją jest Sąd Apelacyjny. Jeśli ten uzna, że jesteśmy zdolni do pracy, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć jej szukać.

Takiego scenariusza obawia się chrzanowianka, której po 22 latach ZUS właśnie odebrał rentę. - Ta pani ma bardzo poważne problemy z sercem. Wiele miesięcy spędziła w szpitalu. Nie jest w stanie pracować - przekonuje Niechwiej, który poradził chorej, by odwołała się od decyzji chrzanowskiej komisji ZUS. Wierzy, że orzecznicy nie podtrzymają decyzji chrzanowskich lekarzy. Barbara Traczyk-Zawadzińska z chrzanowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że zgodnie z ustawą o rentach i emeryturach ZUS, orzeczenie komisji o niezdolności do pracy nie zawsze oznacza przyznania renty.

 

 

Pan Stanisław z Regulic pod Alwernią niedawno dostał rentę. Teraz stara się o jej wyrównanie.

 

Źródło:

tekst i fot.: Magdalena Balicka

Komentarze   
+7 #41 ruda 2015-08-10 10:28
palitowicz nie umie sobie poradzić z chorym psychicznie stwarza atmosferę stresującom wręcz agresywną w stosunku do pacjenta straszy go ochroną i policją ....... czy tak palitowicz uczyli na studiach medycznych czy rutyna ją zgubiła a może przyjechała z doskoku - Skandal totalny dla psychiatrii !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
Cytować
+8 #42 Dama 2015-08-10 10:44
Jedna rada kolego rudy zawsze złośliwy i fałszywy proponuje następnym razem mieć w jednej kieszeni kasę a w drugiej młotek.
Cytować
+6 #43 specjalistka 2015-08-11 12:04
l.palitowicz z Wieliczki lekceważąco podchodzi do pacjenta .... oby się nie nadziała!!
Cytować
+4 #44 OPINIA 2015-08-12 13:09
PALITOWICZ dama z Wieliczki MASZ P.........E!!!! !!!!!!
Cytować
+4 #45 c. dalszy..... 2015-08-14 10:21
Przecież A.M Politowicz jest lekarzem wysokiej klasy specjalistą ale tylko w dziedzinie ludzi otępiałych to jest jej jedyny konik na biegunach ...... a jeśli chodzi o objawy depresji, lęków schizofremi, agresji, omamów itp..... to jednak tych zagadnień nie czuje - przykre że tacy lekarze są i leczą a opinia 3 lekarzy w tym biegłego sądowego ją mało obchodziła !!!! stwierdziła ze nie ma premii jako konsultant zus chrzanów cdn.........
Cytować
+8 #46 Sprawa 2015-08-14 11:30
Politowicz potraktowała chorego psychicznie jak śmiecia nazwała go chamem a sama zachowała się chamsko odrzucając zapiski objawów które chory ledwo sam napisał !!!! To jest karygodne i skandaliczne jak niby lekarz psychiatra może do takiej sytuacji doprowadzić !!!
Cytować
+5 #47 Sprawa2 2015-08-14 12:11
I opinia całkiem oddalona od rzeczywistości objawów od politowicz przeszła do podobnego jeszcze lepszego niby lekarza macieja gracy który jako już orzecznik główny stwierdził że będzie się opierał tylko na podstawie palitowicz (konsultanta) !!!! i napisał NIE JEST PAN NIEZDOLNY DO PRACY.Pytam się czy to jest dzielenie premii między lekarzem orzecznikiem a konsultantem za 1 głowę chorego psychicznie człowieka.
Cytować
+4 #48 Kolega 2015-08-14 13:21
Politowicz chyba była zmęczona po wczasach albo miesiączkowała w tym dniu głowa do góry kolego.
Cytować
+7 #49 Trzustka 2015-08-14 13:31
A ten graca to cwaniak bez serca niech go szlak trafi grunt ze ma premie za chorego niech się nażre życzę mu tej samej choroby.
Cytować
+5 #50 Nienormalne 2015-08-14 13:44
JAK ORTOPEDA GRACA Z BYTOMIA MOŻE BYĆ ORZECZNIKIEM I ORZEKAĆ O STANIE ZDROWIA CHOREGO PSYCHICZNIE TO JEST WBREW PRAWU TA SPRAWA NADAJE SIĘ JEDYNIE DO SĄDU.
Cytować
+3 #51 rudzielec 2015-09-07 15:05
ciekawe czy specjalistka politowicz mierna wysrała się dzisiaj na miękko czy na twardo ????i
Cytować
+2 #52 wóz. inwalidz. 2015-09-19 14:32
ruda politowicz prosperuje ?
Cytować
+1 #53 chory 2015-12-14 09:54
Cały czas pamiętam o tobie politowicz ;-) specjaliście od nie wiadomo czego??????????
Cytować
+2 #54 gość 2015-12-27 18:50
Cytuję Nienormalne:
JAK ORTOPEDA GRACA Z BYTOMIA MOŻE BYĆ ORZECZNIKIEM I ORZEKAĆ O STANIE ZDROWIA CHOREGO PSYCHICZNIE TO JEST WBREW PRAWU TA SPRAWA NADAJE SIĘ JEDYNIE DO SĄDU.

Kto wierzy biegłym sądowym psychologom albo sędziom jest naiwny.Miałem okazję poznać to w Chrzanowie
Cytować
+2 #55 Magdalenaa9 2016-04-27 17:28
Wiem coś o tym.. Jestem poważnie chora i niezdolna zupełnie do pracy, a ZUS chciał mi odebrać rentę. Poszukałam prawnika, który się tym zajmuje - pan Patryk Riedel. Bardzo dobry adwokat, ma kancelarię w miastach Katowice i Wodzisław Śląski. Podszedł do sprawy z pełnym profesjonalizme m. I udało się wygrać!! Słuszna sprawa zwyciężyła :) Tutaj kontakt, gdyby ktoś potrzebował http://www.adwokat-riedel.pl/ - ja bardzo polecam!
Cytować
+5 #56 occ 2016-04-28 09:00
Apel do chłopaka z wózkiem dziecięcym, chodzącego po Chrzanowie i nagrywającego na telefon komórkowy, a potem donoszącego na policję - życzę ci z całego serca aby w nagrodę dla ciebie, dziecko to zostało kaleką i na dodatek ślepą i głuchą, aby w przyszłości nie robiło to co jego popieprzeni "starzy", i żebyście mieli zajęcie przy nim do końca życia a nawet dłużej...Manewr ten był twoim najgłupszym posunięciem, którego będziesz długo, bardzo długo żałował...bo mam twój wizerunek nagrany przez mój rejestrator w samochodzie, gdzie z niego nie bije inteligencją, a wręcz przeciwnie debilnym ryjem, którego mają takie oszołomy, bydlaki i psychicznie chorzy jak ty...Wcześniej, czy później spotkamy się i sobie porozmawiamy i wyjaśnimy co po niektóre rzeczy...
Cytować
0 #57 mierna psychiatra 2017-01-30 13:08
Palitowicz z wieliczki pamiętam o tobie cały czas- co się odwlecze to nie uciecze
Cytować
0 #58 ZUS 2017-01-30 13:11
ze tam nie było jeszcze tragedii dziwie się.
Cytować
0 #59 paweł kuchciński 2017-03-22 12:08
kuzwa choruje na koksartoze obustrono ledwo co chodze a te pojeby mi rety niechco dac z zusu a mam orzeczenie ze choroba mi sie zaczeła w 4 lub 5 rokiem zycia czyli od dziecinstwa ale nie jestem zdolny poswałem ich do sadu tam sie spotkamy i odacie mi za pare lat tej meki ja dam lekarzowi 237 zł na miesiąc niech przezyje bo do pracy to zaden lekarz mnie nie pusci ja jak stoje czy lerze czy siedze i tak mnie boli ale cusz trzeba do sądu zeby cos dostac
Cytować
0 #60 lis 2018-02-09 02:25
Życzę temu lekarzowi aby ani on ani jego rodzina nie spotkali w chorobie tak bezdusznego traktowania.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio