Starosta Chrzanowski Pan Janusz Szczęśniak podpisał umowę z prezesem Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej na wynajem pomieszczeń w Domu Ludowym w Wygiełzowie. Będzie się tam mieścić Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej. W styczniu rozpocznie się remont lokalu. Otwarcie zaplanowano na kwiecień 2010 roku.Będzie to instytucja działająca w strukturach Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Przyjezdny uzyska tam kompleksową informację o noclegach, gastronomii, atrakcjach przyrodniczych i architektonicznych, możliwościach aktywnego wypoczynku, zbliżających się imprezach, targach i wystawach czy o planowanych wycieczkach lokalnych. Będzie tam można zarezerwować miejsce noclegowe, nabyć bilety wstępu na imprezy, kupić mapy, przewodniki, bezpłatnie przeglądać strony internetowe.Pomysłodawcami utworzenia Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej są: Edward Kopeć (radny powiatowy) i wicestarosta Adam Potocki.

Jeśli umiejętnie sprzedamy zalety naszego regionu będzie szansa na to, że turysta kierujący się do Krakowa lub Oświęcimia zatrzyma się w powiecie chrzanowskim na dłużej. Zwiedzi skansen w Wygiełzowie, zobaczy inne zabytki, a nawet zostanie tu na noc – mówi Edward Kopeć.
Z lokalizacji Centrum cieszą się członkowie Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej, gospodarza Domu Ludowego w Wygiełzowie.
- Ta działalność pozwoli na promowanie ziemi lipowieckiej, gdzie atrakcji nie brakuje – zaznacza Bolesław Śmiałek, prezes Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej.
- Nie ma lepszego miejsca na Centrum – mówi Adam Potocki, wicestarosta i chwali wzorową współpracę samorządu powiatowego z organizacją pozarządową jaką jest Stowarzyszenie Ziemi Lipowieckiej.
Centrum będzie włączone do powstającego Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej oraz Krajowego Systemu Informacji Turystycznej.
W założeniu będzie to instytucja całoroczna, o zmiennym czasie pracy w sezonie i poza sezonem turystycznym.
Powstanie Centrum wiąże się ze strategią rozwoju powiatu chrzanowskiego z 2006 roku, która zakłada m.in. rozwój turystyki.

Centrum będzie bazować na:

  • gromadzeniu, przetwarzaniu, weryfikacji i udostępnianiu informacji: turystom, mieszkańcom, innym instytucjom
  • wsparciu wydziałów promocji (gminnych i powiatowych)
  • tworzeniu Markowego Produktu Turystycznego Powiatu Chrzanowskiego (zespołu dóbr i usług charakterystycznych dla tego terenu)
  • wsparciu promocyjnym przyszłego produktu markowego
  • współpracy z usługodawcami, gminami, powiatem, innymi instytucjami
  • prowadzeniu monitoringu ankietowego w obszarach związanych z ruchem turystycznym
  • pracy edukacyjnej i szkoleniowej dla młodzieży, lokalnych usługodawców branży turystycznej i przyszłych „graczy” na rynku usług turystycznychŹródło: Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, www.powiat-chrzanowski.pl (Klaudia Remsak)