Zapalenie zatok - jak sobie z nimi radzić?

2 min czytania
Zapalenie zatok - jak sobie z nimi radzić?

Zapalenie zatok to schorzenie, które może występować dość często. Charakteryzuje się uciskającym bólem w okolicy twarzy i głowy. Te objawy mogą wskazywać na rodzaj zapalenia zatok - najczęściej jest to zapalenie zatok przynosowych. Dolegliwość ta może wystąpić jako powikłanie nawet po zwykłym, niegroźnym na pozór przeziębieniu. Jak leczyć zapalenie zatok? Czy da się mu zapobiegać?

Zapalenie zatok uporczywa dolegliwość u wielu osób

Jak uważają lekarze, pierwsze dolegliwości, które mogą zwiastować zapalenie zatok są często ignorowane. Są bowiem bardzo podobne do tradycyjnego kataru. Często towarzyszy im jednak ból głowy, pojawiający się w okolicy czoła i nasady nosa.

Symptomy te najczęściej wskazują na to, że w zatokach pojawił się stan zapalny. Jeśli objawy nie nasilają się, możesz sobie z nimi skutecznie poradzić za pomocą domowych sposobów. Jeżeli jednak zauważysz, że w tej okolicy pojawi się ból i uporczywy dyskomfort, utrzymujący się dość długo, niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który dokona właściwej oceny stanu zdrowia i pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

Zapalenie zatok - przyczyny

Przewlekłe zapalenie zatok występuje wtedy, gdy przestrzenie wewnątrz nosa i głowy (zatoki) są opuchnięte i objęte stanem zapalnym przez trzy miesiące lub dłużej, pomimo leczenia.

To powszechne schorzenie zaburza normalny sposób odprowadzania śluzu i sprawia, że nos staje się duszny. Oddychanie przez nos może być utrudnione, a okolice oczu mogą być opuchnięte lub wrażliwe na dotyk.

Przewlekłe zapalenie zatok może być wywołane przez infekcję, narośla w zatokach (polipy nosa) lub obrzęk wyściółki zatok. Stan ten, nazywany również przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok, może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Przewlekłe zapalenie zatok i ostre zapalenie zatok mają podobne oznaki i objawy, ale ostre zapalenie zatok to tymczasowa infekcja zatok, często związana z przeziębieniem. Oznaki i objawy przewlekłego zapalenia zatok trwają co najmniej 12 tygodni, ale możesz mieć kilka epizodów ostrego zapalenia zatok przed rozwinięciem się przewlekłego zapalenia zatok. Gorączka nie jest częstym objawem przewlekłego zapalenia zatok, ale może wystąpić w przypadku ostrego zapalenia zatok. W zdiagnozowaniu schorzenia niezbędny będzie stetoskop littman classic iii.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zaplanuj wizytę u lekarza, jeśli:

  • Miałeś zapalenie zatok wiele razy, a stan ten nie reaguje na leczenie
  • Masz objawy zapalenia zatok, które trwają dłużej niż 10 dni
  • Objawy nie ulegają poprawie po wizycie u lekarza

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia następujących oznak lub objawów, które mogą wskazywać na poważną infekcję:

  • Gorączka
  • Opuchlizna lub zaczerwienienie wokół oczu
  • Silny ból głowy
  • Obrzęk czoła
  • Dezorientacja
  • Podwójne widzenie lub inne zmiany w widzeniu
  • Sztywny kark

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf