Wodociągi Chrzanowskie zachęcają do zbierania deszczówki na Trzebionce
Wodociągi Chrzanowskie podjęły kolejną inicjatywę w ramach kampanii na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Tym razem skupiono się na efektywnym wykorzystaniu deszczówki.
  1. Instalacja odwodnienia dachu na budynku hali pomp i filtrów.
  2. Deszczówka odprowadzana do zbiornika z instalacją fotowoltaiczną.
  3. Zachęta do gromadzenia deszczówki w przydomowych beczkach.

Wodociągi Chrzanowskie kontynuują swoją kampanię na rzecz efektywnego gospodarowania deszczówką, wdrażając nowe rozwiązania na terenie swojej bazy w Trzebionce. Pracownicy Wydziału Mechanicznego samodzielnie wykonali instalację odwodnienia dachu na budynku hali pomp i filtrów SUW Trzebionka. Dzięki temu deszczówka jest teraz odprowadzana bezpośrednio do zbiornika, w którym działa pływająca instalacja fotowoltaiczna.

Takie praktyczne podejście do małej retencji wody ma na celu nie tylko poprawę efektywności pracy wodociągów, ale także promowanie proekologicznych rozwiązań wśród mieszkańców. Wodociągi Chrzanowskie mają nadzieję, że ich inicjatywa zainspiruje lokalną społeczność do podobnych działań. Nawet prosty system, taki jak beczka pod rynną czy oczko wodne, może stać się cennym źródłem wody podczas suszy.

„Mamy nadzieję, że takie rozwiązania zainspirują również Was do mądrego gospodarowania deszczówką i zadbania o jej gromadzenie i wykorzystanie w okresie, kiedy zamiast deszczowych chmur na niebie pojawi się słońce i nadejdą upały…” – mówi przedstawiciel Wodociągów Chrzanowskich.

W dobie zmian klimatycznych i coraz częstszych okresów suszy, gromadzenie deszczówki staje się nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Proste i tanie rozwiązania mogą znacząco przyczynić się do ochrony zasobów wodnych i zapewnienia dostępu do wody w momentach, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Wodociągi Chrzanowskie pokazują, że każde, nawet najmniejsze działanie, ma znaczenie dla naszej wspólnej przyszłości.


Na podst. Wodociągi Chrzanowskie