Werbena patagońska – bylina, którą warto mieć

Ta niesamowita roślina dotarła do nas z angielskich ogrodów i widać, że rozgościła się w nich na dobre. Werbena patagońska wspaniale wygląda na rabacie, ale też w balkonowej skrzynce. Z jej pomocą można stworzyć wiele ciekawych kompozycji, a odpowiednia pielęgnacja zapewni obfite i długie kwitnienie. Poznaj lepiej werbenę i dowiedz się, jak prawidłowo ją pielęgnować.

Jak wygląda werbena patagońska?

Wysokość, jaką może osiągnąć werbena patagońska zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy. Występują zarówno krzewy karłowate, jak i pełnowymiarowe osiągające nawet 120 cm. Verbena bonariensis poznajemy po lancetowatych liściach i drobnych kwiatach, które zbierają się w obfite kwiatostany. Kwitną one długo – aż do jesieni, dzięki czemu dłużej cieszą oko i zdobią ogród. Piękne fioletowe kwiaty sprawiają, że werbena patagońska wyróżnia się na tle innych ogrodowych roślin.

Uprawa werbeny patagońskiej

W Polsce można z powodzeniem uprawiać werbenę patagońską, jednak nie powinnyśmy nastawiać się na to, że będziemy cieszyć się nią przez cały rok. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna i choć okryta może przetrwać łagodniejszą zimę, to najbezpieczniej będzie przenieść ją do środka. Z tego też względu można uprawiać roślinę w skrzynkach i donicach, co pozwala lepiej kontrolować jej warunki. Zaleca się przy tym usypanie wewnątrz warstwy drenażowej z żwirku.

Werbena patagońska wschodzi długo, przy odpowiednio nawodnionej glebie. Najpierw warto wysiewać ją w pomieszczeniu, a gdy ryzyko przymrozków minie – przesadzić bezpośrednio do gruntu, zachowując odległości 30-40 cm. Najlepsze stanowiska są słoneczne, z glebą żyzną i przepuszczalną, które ph jest obojętne lub lekko zasadowe.

Dla ochrony werbeny purpurowej przed chorobami warto nawieźć ją 2 razy w sezonie. Innych wymogów pielęgnacyjnych nie ma, dlatego roślina jest doskonała do uprawy nawet przez osoby niedoświadczone.

Kompozycje ogrodowe z werbeną

Werbena patagońska wspaniale komponuje się z popularnymi kwiatami i bylinami ogrodowymi. Doskonale znosi towarzystwo róż, traw (np. rozplenicy), szałwii, kocimiętki i jeżówki. Z uwagi na swoją piękną barwę, a zarazem ażurową budowę nie przytłacza innych roślin, choć widocznie wyróżnia się na ich tle. Pięknie faluje pod wpływem wiatru, a jako roślina miododajna zachęca do odwiedzenia ogrodu motyle i pszczoły.

Werbena patagońska – królowa ogrodu

Bylina kwitnie już w pierwszym roku, dlatego bardzo szybko po posadzeniu można podziwiać jej delikatną, romantyczną budowę. Wspaniale sprawdza się dzięki temu w ogrodach romantycznych, wiejskich, angielskich, zachęcając do spacerów i odpoczynku wśród oszałamiających zapachów. Sprawdzi się nie tylko na rabacie czy w oranżerii, ale też przy drzwiach wejściowych i w skrzynkach balkonowych. Dzięki obfitemu kwitnieniu tworzy gęste, zwarte kompozycje, w których nie ma luk i pustych miejsc.