Tylko w tym półroczu Gmina Trzebinia będzie organizatorem dwóch wielkich imprez sportowo-rekreacyjnych: biegu Puszcza Run i Rajdu Rowerowego Kraków-Trzebinia, które jak co roku przyciągną kilka tysięcy uczestników z Małopolski i Śląska. Trzebinia w ostatnich latach stała się stolicą sportowych atrakcji, a mieszkańcy gminy coraz chętniej wypoczywają aktywnie. W Trzebini kochamy sport nie tylko w Walentynki!

 

Uczestnicy Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Kraków - Trzebinia

 

Sezon biegowy w powiecie chrzanowskim rozpocznie się 14 kwietnia, gdy wystartuje kolejna edycja Puszcza Run. Setki amatorów biegania zmierzą się w biegu na dystansie 10 km w wyjątkowym i doskonale znanym mieszkańcom gminy miejscu - Puszczy Dulowskiej. Miesiąc później, 12 maja z krakowskich Błoń wyjadą tysiące uczestników jednej z największych imprez kolarskich w regionie – Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Kraków-Trzebinia.

 

- Udało się nam stworzyć bardzo silne marki imprez sportowych, które każdego roku przyciągają nowych pasjonatów, ale i sprawiają satysfakcję dotychczasowym uczestnikom rokrocznie biorącym udział w tych imprezach. Trzebinia stała się synonimem sportowej rekreacji i coraz więcej osób kojarzy naszą gminę właśnie przez pryzmat wydarzeń sportowych – cieszy się burmistrz Jarosław Okoczuk, który w sprawy gminnego sportu zaangażowany jest od 2015 roku, gdy objął funkcję wiceburmistrza ds. społecznych.

 

Gmina hojnie wspiera sportowców

 

Trzebińską miłość do sportu widać od lat w wynikach lokalnych drużyn. Nie jest przypadkiem, że najlepszym i najwyżej notowanym klubem piłkarskim ziemi chrzanowskiej jest MKS Trzebinia, a w rankingu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży za 2018 r. opracowanym przez Instytut Sportu i Ministerstwo Sportu i Turystyki najwięcej klubów z okolic ma w nazwie słowo „Trzebinia”.


Gmina od lat hojnie i kompleksowo wspiera działalność sportową mieszkańców – od dwóch lat suma bezpośrednich dotacji z gminy wynosi rekordowe 810 tys. zł – to największa dotacja w naszym powiecie! Ogromne wsparcie materialne trafia do przedstawicieli szerokiej gamy dyscyplin sportowych: od piłki nożnej, poprzez kajakarstwo, unihokej po szachy czy jeździectwo.

 

Blisko sto tysięcy złotych dla młodych lekkoatletów

 

Szczególne miejsce na mapie trzebińskiego sportu zajmują młodzi trzebińscy lekkoatleci, którzy od kilku lat mogą korzystać z kompleksowego wsparcia gminy. Poza bezpośrednimi dotacjami dla klubu i fundowanymi stypendiami, gmina stworzyła wyjątkowe na tle innych miast w regionie możliwości dla młodych zawodników uprawiających lekką atletykę.

 

Koszty fundowanego przez gminę wsparcia wg szacunków wyniosły około stu tysięcy złotych. – Jeszcze jako zastępca burmistrza podpisałem z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki umowę o współpracy w ramach której zawodnicy reprezentujący naszą gminę nie powinni ponosić kosztów tzw. „wpisowego” na zawody. Osobiście zadecydowałem także o zakupie sprzętu do ćwiczeń dla młodych zawodników, którego wartość łącznie wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego oczywiście nie pobieramy ani złotówki za wynajem gminnych sal i pozostałej infrastruktury dla młodych zawodników. Trudno znaleźć w okolicach inną gminę, która tak mocno wspiera tę dyscyplinę – wylicza burmistrz Jarosław Okoczuk, który przypomina, że klub lekkoatletów w ubiegłych latach korzystał także z finansowego wsparcia gminnej spółki MZN.

 

Gmina wspiera, przedsiębiorcy się boją?

 

Wiele imprez sportowych i rekreacyjnych na terenie gminy cieszy się wsparciem okolicznych firm, także niektóre kluby sportowe już dziś mogą liczyć na lokalnych przedsiębiorców, którzy coraz chętniej angażują się w działania tzw. CSR, czyli w tłumaczeniu na język polski: społecznej odpowiedzialności biznesu. Na takie wsparcie od biznesu mogą liczyć organizowane przez gminę i stowarzyszenia imprezy kulturalne czy rekreacyjne. Czy kolejnym polem działań CSR będą kluby sportowe?

 

Wielu przedsiębiorców w prywatnych rozmowach rozeznaje temat dofinansowań i możliwości wsparcia czy to klubów piłkarskich, czy innych dyscyplin. Zawsze gorąco namawiam do tego lokalnych biznesmenów, ale niektórzy wolą wesprzeć „bezpieczniejsze” dziedziny jak kultura. Dlaczego? Twierdzą, że są zniesmaczeni postawą, nielicznych na szczęście, działaczy, którzy pomimo ogromnego wsparcia gminy, prowadzą polityczne wojny i otwarcie atakują władze, które tego wsparcia udzielają. Przedsiębiorcy boją się, że pomimo sponsoringu, oni także będą atakowani i oczerniani w internecie – kwituje burmistrz Okoczuk zapewniając, że mimo trwającej ostatnio kampanii internetowych „fake-newsów”, nadal wszystkie dyscypliny w Trzebini mogą liczyć na wsparcie władz gminy.

 

Warto dodać, że w ramach nowej struktury organizacyjnej Urzędu Miasta w Trzebini, nad tematyką sportową czuwać będzie Wydział Spraw Społecznych, Organizacji Pozarządowych, Sportu i Turystyki, który bezpośrednio podlega Anicie Lipnickiej, zastępcy burmistrza ds. społecznych.

 

Fot.: Uczestnicy Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Kraków - Trzebinia